| Zvoristeanu_Cosmin_1986 a întrebat:

De vreo 2 3 ani am cearcane mari si inestetice. Ma dispera, am incercat o grămadă de creme, capsule cu acid hialuronic si nimic. Am observat ca persista foarte mult la efort, de exemplu dacă am o zi plină cu antrenament la fotbal si cu alte drumuri seara am cearcane cât casa. Sau dacă beau un pahar de bere deja am. cearcane de parca as fi băut 1 saptamana. Nu stiu ce pot face. Dacă se poate vreun specialist sau ceva cu un sfat ce as putea face. Am auzit de injecție cu acid hialuronic la diferiti medici care sunt destul de scumpe, sa fie asta singura variantă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa somnului de noapte, creaza aceste cearcane.
Probabil ca noapte de noapte mergi la culcare dupa miezul noptii, asa-i?
Culcarea trebuie sa fie la ora 10 seara si dormit minim 8 ore, ca corpul sa se refaca, mai ales ca faci zilnic antrenament si il suprasoliciti.
Trebuei rezolvata cauza care iti provoaca aceste cearca-ne, nu efectul. Sa pui niste machiaj pe cearcane, il mascheaza bine, dar asta nu inseaman ca elimina ceracanele de tot. Ori tu ai nevoie sa corectezi problema de sanatate care iti face aceste cearcane si care in situatia ta este cel mai probabil vorba de oboseala excesiva si nerecuperare in timpul noptii.