| NoName321028 a întrebat:

Salut! De ce nu imi pot pune fațete pana la 18? Am 15 ani si vreau sa imi pun fațete pe cei 2 dinti din fata. Au plomba si mi se pare inestetic. Dacă imi pun ce o sa se întâmple?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu imi pot pune fațete pana la 18?"

așa ți-a zis medicul?

| NoName321028 explică (pentru sierra1):

Sincer maine am programare, dar asa am văzut pe google.

| sierra1 a răspuns (pentru NoName321028):

Lasă gugălu', vezi ce zice doctorul, aia e valabil

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt experta in chestia asta dar nu stiu daca e ok sa iti pui fatetele doar pe doi dinti.Plus ca daca dinti respectiv nu mai au nerv exista posibilitatea foarte mare ca fatetele sa isi schimbe in timp culoarea (sa se negreasca).
Trebuie să mergi la stomatolog si sa întrebi acolo. Daca plombele s-au uratit e posibil sa trebuiască schimbate, iar daca dinti s-au măcinat sau stricat chiar daca sunt plombati atunci probabil ti se vor slefui si îmbracă.
Si eu merg săptămână viitoare la dentist sa schimb niște plombe pentru ca s-au uratit.

| rapandula a răspuns:

Fatetele nu sunt recomandate nici adultilor. Se ajunge la ele prin recomandare sau mita pentru cazuri speciale.

| Alexxallexx a răspuns:

Daca le pui fatete pe termen lung ii poti strica. Inca esti mic cand vei avea 18 ani atunci vei stii ce este mai bine pentru tine.