| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deja de 12 zile îmi întârzie menstruația. Cu toate acestea de vreo 3 zile am dureri specifice menstruației, am dureri de burta, de sâni și de spate. În ultimul timp am fost foarte stresata din cauza tezelor și pe lângă aceasta cred că sunt și puțin răcită, întârzierea poate fi cauzata de stres sau răceală? Azi stăteam în pat din cauza că aveam aceste dureri și brusc am strănutat și am simțit o durere mai ciudată și mai înțepătoare la burta, jos.
Ciclul mi-a început la 14 ani și niciodată nu l-am avut regulat, in primul an a fost chiar și o luna când nu am avut deloc menstruatie. La ginecolog nu cred că o să mă duc deoarece i-am spus mamei că am mereu menstruația neregulată dar aceasta a spus că est lucru este normal, la ea este la fel, și că nu trebuie să mă stresez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E perfect normal la varsta si in conditiile astea sa iti intarzie. La o varsta mai frageda ciclurile menstruale (CM) nu sunt regualte, si poate nu o sa fie niciodata, sunt femei care au CM neregulate toata viata. Dar oricum, pana pe la 18 ani nu te astepta la cicluri regulate, ele o sa se mai "linisteasca" dupa ce procesul tau de crestere si maturizare ia sfarsit. In plus, in conditii de stres (tezele) si alte boli acesta poate sa se deregleze si mai mult, asa ca e perfect normal. Poti sa stai linistita. Daca pana la 19-20 de ani nu se regleaza ar fi bine sa mergi la un ginecolog pentru un consult, dar atunci e oricum momentul sa mergi, indiferent de natura CM.

| anoniiim1807 a răspuns:

Stai calma. Mie mi s-a întâmplat sa nu îmi vina 2 luni si abia a3a mi-a venit. Nu îți face griji.e normal, având în vedere ca nu e regulat.
Uite luna asta mi-a venit fix in 31 mai si prictic am fost in luna iunie..nici nu stiu
Ideea e ca nu trebuie sa îți faci griji...mai ales ca ai acele dureri care te anunța ca menstruatia " bate la ușa" laughing

| AnonimulProb a răspuns:

Stai linistita, nu ai de ce sa te stresezi mai ales daca ai spus ca menstruatia ta este neregulata. Poate fi vorba totusi de o dereglare

| Elizaaa1234 a răspuns:

Stai liniştită, este normal...Din cauza răcelii şi din cauza stresului ai problema asta, dar o să iți vină cât mai curând.