| Daniel9988 a întrebat:

Dentistul mi-a schimbat pansamentul de la masea pentru prima oara(fac tratament de canal deoarece am infectie,urmand ca joi sa umble acolo).Am o bucatica de gingie(polip) inflamata, care iese pe langa pansament si sangereaza.Nu ma doare deloc,sunt inca sub efectul anestezicului local, dar curge destul de mult sange.A mai patit cineva la fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

E ceva normal sa sangereze, pentru. ca ti-a zgandarat zona respectica. Polipul se va trage usor, iar daca nu, probabil iti va da antibiotic.
Daca doare, iei Nurofen sau Ibalgin, de 200 sau 400g in functie de cat de tare doare. Daca doare tare, suni dentistul si te cheama sa iti desfaca pansamentul si sa iti dea antibiotic.

| Daniel9988 explică (pentru AutumnDay):

Asta spuneam, joi mi-a spus ca imi va face anestezie si va elimina bucatica aia de gingie inflamata.Nu mi-a zgandarit zona, a lucrat foarte finut, dar sangereaza din cauza ca e inflamata si am infectie pe canal.M-a lamurit doamna doctor, am sunat-o.Merci pentru raspuns.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat