| Dorueraluat a întrebat:

Din prima clipa care am observat ca am herpes la buza am fost la farmacie si mi-am luat niste plasturi. De ieri dimineata port plasture in continu (l-am schimbat aseara) si vad ca incepe sa se vindece, fiindca zona herpesului s-a facut toata alba. Intrebarea mea este ar trebui sa continui sa port plasture pana se vindeca complet sau sa dau plasturele jos si sa las zona sa mai respire? Iau si aciclovir pe langa plasture.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RalucaAime a răspuns:

Buna! De ani buni am probleme cu aparitia herpesului. Tind sa te anunt ca virusul l-ai dobandit. Nu am folosit niciodata plasture, deoarece imi inmoaie leziunea si imi provoaca durere. Iti recomand sa folosesti crema aciclovir sau Zovirax. Trebuie sa o utiliezezi de maxim 5 ori pe zi, dupa igienizare. Sper sa te ajute. Nu stiu cat ajuta plasturele la vindecare. Eu il las descoperit.

| Dorueraluat explică (pentru RalucaAime):

Am folosit plasturi in paralel cu tablete aciclovir si am scapat de herpes in 5 zile maxim happy Recomand.

| Adrusca a răspuns:

Bună! Ai eu am herpes de ieri,am fost la farmacie si nu m-a ajutat tratamentul foarte mult, dar unchiul meu m-a învățat un "leac", iei o lingura de lemn, încinge coada la focul de la aragaz (o încingi suportabil), apoi o aplici pe buza si faci de cateva ori in cateva minute si vei vedea rezultate! Am facut ieri si chiar ma simt f bine