| KimKimie42 a întrebat:

Din timpul verii intampin mari dificultăți de scriere (nu ma refer la limbaj sau din punct de vedere gramatical, cu astea nu am nicio problema), ci faptul ca nu mai pot scrie corect cu mâna. Mentionez ca sunt stangace, daca are vreo importanta... niciodată nu am intampinat dificultăți în a scrie..scriam foarte frumos (chiar dacă sunt stangace), însă acum nu mai pot tine corect creionul sau pixul in mana si in loc sa stau corect cu mâna in timp ce scriu, adopt poziții gresite. Incerc sa ma corectez, dar nu reusesc deloc. Stiu ca astfel de probleme mai au copilașii cand învață să scrie, dar la mine nu e cazul, dat fiind că nu sunt copil. Poate fi o problema medicală? Nu ma pricep...dar as vrea tare mult sa stiu! Sunt foarte dezamăgită ca nu mai pot scrie frumos..ma doare încheietura mâinii (putin, nu tare si doar cand scriu), dar nu imi amortesc degetele. E o problemă a stangacilor? Orice sfat imi poate fi util! Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteleg ca ai problema cu coordonarea mainii, degetelor.
Cauzele pot fi multiple, incepand cu probleme de nervi, musculare, osoase.
Iti recomand intai sa faci intai o examinare neorologica, sa elimini probabilitatea unui mic accident la nivelul creierului!

Dupa ce vei avea diagnosticul, te poti apuca si de recuperare.

| Adrian5575 a răspuns:

Incearca sa scrii cu mana dreapta, dar nu doua randuri si gata. Poate devii dreptace.