| collapse2001 a întrebat:

Dupa aceste simptome credeti ca sunt schizofrenic? In primul rand am foarte multe halucinatii vizuale, asta insemnand ca vad randurile de pe carte stramb, iar obiectele mi se deformeaza... uneori, din cauza acestor halucinatii ma sperii foarte tare, de exemplu, seara, cand ma uitam printre crengi pe strada( stau pe o strada pustie, fix langa cimitir) mi s-a parut pentru un moment ca trece cineva, si m-am speriat foarte tare. Am foarte multe voci in cap ( vocile parintilor, etc) o memorie destul de proasta si multe altele. Mie imi este frica ca s-a agravat deoarece aceste intamplari cum am spus mai sus cu crengile, nu mi se intamplau pana acum. Am facut toate testele oftalmologice( examen de camp vizual etc), am facut un RMN si din nou a iesit bine. Nu stiu ce sa fac, de precizat este ca sunt si ipohondric. Iar din senin, am inceput sa vad si dublu ( cand strang din ochi. Dar doar pe imaginile de pe telefon) Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"din senin, am inceput sa vad si dublu ( cand strang din ochi. Dar doar pe imaginile de pe telefon) "

Poate telefonul are un defect.

În legătură cu simptomele de care spuneai, lasă-i pe medici să decidă. Nu te lua după ce-ți spun unii sau alții de pe TPU. Tu doar du-te la medic!

| Donsavas a răspuns:

Strângi din ochi? Sa nu te mire de ce ai facut atatea controale oftalmo. Ce spui tu acolo de crengi nu sunt halucinații ci iluzii. Pe negura se intampla sa vezi multe." Vocile" alea ale tale sunt gânduri pe care le avem toti in cap. Nu mai exagera si nu te diagnostica tu singur! Fa ti o ocupatie! Frica ti o induci. În schizofrenie, din cauza traumatismelor, șocurilor sau drogurilor, bolnavul nu mai stie sa se organizeze, sa vorbeasca si nu mai are emoții deloc. Halucinatiile si izolarea nu sunt un criteriu atât de important. Spor la invatat!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Iti faci singur halucinatii. De multe ori ochii interpreteaza ce vezi pentru ca nu pot distinge ce anume este. Cum ai spus tu ca ai bazut nu stiu ce pintre crengi, ti s-a parut. Este posibis sa fi fost un liliac sau sa fi batut vantul, nu nu ai stat sa vezi mai bine ce este pentru ca te-ai speriat si ai crezut ca e o stafie. Cum adica vezi randurile de pe care strambi? Nu inteleg.
Totul e doar in capul tau si eu aud voci in capul meu, vocea mea, a parintilor a prietenilor, de multe ori imi canta DESPACITO laughing asta nu inseama ca sunt nebuna. Calmeaza-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca-ti induci niste lucruri pentru ca esti fricos si ipohondru, cum ai zis. Lucrurile astea se intampla doar seara. Poate te-a marcat faptul ca stai langa un cimitir si ai multa imaginatie? Poate nu vezi randurile cum trebuie pentru ca esti dislexic? Voci auzim toti in cap, ce iti spun vocile sa faci? Te-ai uitat la prea multe filme de groaza?
Eu zic sa mergi la un psihiatru, ca sa te linistesti.
Am cazuri de schizofrenie in familie si nu-i asa frumos, sa sa deformeze un obiect si sa treaca cate un om pe strada. Seara avem o imaginatie activa, pentru ca e intuneric, si ne e frica de necunoscut. E normal ca mintea ta sa fabrice tot felul de lucruri din umbre si miscari.

| collapse2001 explică (pentru anonim_4396):

Pai ma refer ca este un inceput de schizofrenie, si ca o sa ma agravez in timp. nu mi-a fost frica niciodata de cimitir, nu imi e frica nici de filme de groaza. am doar teama sa nu am vreo boala grava. Doar ca aceste simptome le prezint si atunci cand nu am acea senzatie in capul pieptului, de ingrijorare si teama( ipohondria) de fapt aceste simptome care ma sperie mi se intampla mai des cand sunt fericit si n am niciun gand la ele. Bineinteles, de ipohondru, in urma cu 2 ani m-am gandit ca sunt dislexic, nu ma pot concentra, am memoria foarte proasta, si nu realizez ce vrea sa spuna un exericitiu de pe o carte de romana, de exemplu. Dar aceste randuri strambe au aparut o data si cu celelalte simptome ( deformarea obiectelor etc). Problema este ca acum, daca privesc pe telefon o imagine cu fundal negru si scris alb, in momentul cand o privesc de jos ( stau pe scaun si tin telefonul in mana langa picior) scrisul acela se dubleaza... si asta pare sa fie foarte grav din ce am citit eu pe net sad la ochi am fost diagnosticat doar cu astigmatism, mi s-a facut si examen de camp vizual, si fund de ochi, si nu am nimic( asta in urma cu vreo luna, cand nu mi se dublau randurile) Eu si cand merg prin padure percep altfel lucrurile, am impresia ca vad cu coada ochiului cate ceva... iar in legatura cu coada ochiului, noaptea, cand este intuneric, si am ceva aprins( telefon laptop) daca imi mut privirea din fata laptolului, dar mai vad imaginea cu coada ochiului, in momentul acela, daca misc capul stanga dreapta, se misca si imaginea cu totul, sper ca ma intelegi. Asta doar cand e intuneric si doar cand nu privesc fix in ecran (mai sus, mai jos, iar in momentul acela imaginea vine dupa mine)

| anonim_4396 a răspuns (pentru collapse2001):

Okay, atunci trebuie sa te vada un medic psihiatru, fuguta si fa-ti o programare, nu mai sta asa.

| collapse2001 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord parintii mei. ei spun ca n am nimic, si ca o sa mai mergem la alt oftamolog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru collapse2001):

Cati ani ai? Nu poti sa mergi singur la medicul de familie si sa-i explici prin ce treci si situatia cu parintii? Poate o sa-ti dea el o trimitere si o sa vorbeasca cu ei.

| Claucs a răspuns (pentru collapse2001):

Lasa telefonul, aceleasi simptome le-am avut si eu, odihnestete mai mult, hidrateaza-te, probabil ca stai mult si la calculator.
Iesi mai mult din casa, fa sport, socializeaza.

| Donsavas a răspuns (pentru collapse2001):

Am citit si comentariul tau. Intelege ca schizofrenicul nu reușește si nu mai dorește să aibă contact cu lumea din jur. Vazutul dublu este fix din cauza astigmatismului, dar la cât citesti credeam ca stii. Socializeaza si fa altceva cu viața ta! Frica dispare cand ai ceva de făcut.

| collapse2001 explică (pentru Claucs):

Ce simptome ai avut?

| collapse2001 explică (pentru Donsavas):

Pai da, dar chestiile alea nu se intampla la debutul bolii.