| anonim_4396 a întrebat:

Salut! E adevarat ca daca iti dai cu creme pe față, chiar si cand esti tanara si tenul tau e normal si n-are niciun rid, il expui mai usor la imbatranire? Asa mi s-a spus si nu stiu daca e un mit sau nu. Adica, daca te dai inca din tinerete cu creme (zilnic, o perioada indelungata) pielea va deveni dependenta de acele subtante si nu va mai,,putea" fara ele? Ca si cum ai lua medicamente aiurea, iar sistemul tau imunitar se slabeste si nu mai lupta. Cam asa e si cu pielea? Tenul meu e ok, dar imi face placere sa,,am grija de el" si nu doar sa-l las pe el sa,, lupte". Vreau sa-mi dau cu creme inca de pe acum, dar mi-e frica sa nu-l fac dependent si sa-l slabesc si sa-l expun mai usor la imbatranire. Deci care e raspunsul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E un mit. dacă ieși ziua fără spf pe față ai șanse mult mai mari să faci riduri, e considerată cam singura cale prin care să încetinești îmbătrânirea. trebuie însă să ai o rutină adaptată vârstei și nevoilor tenului. intră pe grupu de Facebook the ordinary românia și vezi acolo cum să-ți alcătuiești o rutină.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect adevarat!
Cremele si fondurile de ten se folosesc pe un ten matur, ca sa acopere imperfectiunile.
Aplicate pe un ten proaspat, de copil/ adolescent poate duce la o imbatranire prematura a tenului.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Doamne..mare ți e gradina doamne...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci un ten dependent de o crema, ca nu-i vorba de ceva vital pielii, dar trebuie sa fii constienta ca la tinerete, orice crema sau make up sunt produse chimic, care pot sa-ti afecteze tenul atat de fraged si delicat, imbatrandindu-l prematur.
Bineinteles ca poti sa ai grija de el, prin spalarea zilnic a fetei, prin mentinerea ei curata si proaspata, prin respectarea somnului de noapte, care il tine frumos si sanatos, prin harana bogata in vitamine si minerale.

| relian a răspuns:

Povesti,nu se intimpl; a nimic,cremele ce dai tu nu ajuta cu mare lucru pielea,poate daca sa zic ai pielea sensibila si se exfoliaza,pentru ca stai fara haina pe tine,esti expusa la soare etc,sa se deshidrateze fiind sensibila si se exfoliaza,asa am vazut la unele femei.
Deci crema aia iti hidrateaza pielea,in rest povesti laughing.
Ca sa stii cum sta treaba trebuie sa citesti,sau poate ai invatat si la scoala,ca tot organismul se regenereaza mai tot timpul,asa din mers,celula cu celul pe rand,deci si pielea,poate cel mai des si mai mjlt se regenereaza pielea.
Acest proces depinde de genetica ta nu de cremele ce le folosesti,pielea se va regenera mai mult sau mai putin fctie de ce ai mostenit.
Bineinteles ca daca expui pielea la radiatii la mai stiu eu ce conditii o poti deteriora si ar putea sa arate naspa mai rapid decat normal,dar noi vorbim aici de conditii normale.

Deci cremele asta fac hidrateaza pielea,mai ales la cei care au pielea mai uscata,alte creme acopera riduri si asa mai departe,dar nu crema spune cand sa imbatraneasca pielea,ci genele, alea controleaza regenerarea.
De ce imbatranim? Pt ca genele sau cine este responsabil cu regenerarea da rateuri, sistemele se uzeaza, ADN se uzeaza, pierde informatie, ca urmare nu se mai fabrica acelasi numar de celule cum se fabricau de exemplu cand esti copil sau cand ai 20 de ani.
Ca urmare pielea se lasa, sau faci riduri datorita faptuli ca lipsesc celule.
Am zis asa in mare, nu-s specialist, dar asa in mare e ok ca explicatie.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cremele sunt facute din petrol...

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

Cremele is facute din plante, din material oraganic, posibil si petrol nu te contrazic laughing dar cele mai scumpe creme is cele pe baza de sperma, asta daca nu stiailaughing

| Furnicuta000 a răspuns:

E un mit. Cremele sunt bune dar nu orice creme. Trebuie sa folosesti o crema care sa iti hidrateze tenul si sa nu blocheze porii. Eu folosesc lotiune de la Cerave, e foarte buna pentru orice tip de ten (eu am ten gras), nu blocheaza porii (adica nu cauzeaza puncte negre si cosuri), nu are ingrediente dubioase. Dar gasesti de asemenea alternative bune.
Exista mii si mii de feluri de creme pe piata. Unele care nu ajuta cu nimic, unele care sunt facute doar pentru marketing, unele care iti fac tenul sa se umple de cosuri, unele care contin tot felul de ingrediente rele pentru ten cum ar fi alcoolul si parfumul. De asta trebuie sa gasesti o crema buna pentru tine. Asta pentru ca orice ten are nevoie de hidratare. De asta exista creme hidratante. Un ten uscat care strange e logic ca se rideaza mai repede mai ales daca ai fata foarte expresiva. Ai vazut ca de ex oamenii care isi ridica sprancenele des si au si ten uscat au niste linii pe frunte chiar de la varste fragede.
Exista si creme care iti cauzeaza riduri si iti distrug tenul DACA nu le folosesti cum trebuie, adica cremele exfoliante puternice.
O rutina de ingrijire a tenului ar trebui sa contina dimineata si seara: gel de curatare si crema hidratanta
Si aici intervine cel mai important subiect. Ridurile sunt cauzate in mare parte de soare (mai sunt si alte cauze). Persoanele care se expun la soare (si mai ales razele solare din zilele noastre care sunt mult mai puternice decat cele de pe vremea bunicii deci va rog nu mai faceti comparatia aia cu bunica) fac riduri mult mai repede si sa nu mai zic ca sunt mai predispuse la cancer de piele. De asta dermatologii spun ca crema de protectie solara (spf50) ar trebui sa fie obligatorie, zilnic, mai ales vara. Spf ul e singura metoda care previne imbatranirea pielii.
Deci concluzia e ca pentru ten ai nevoie in mare de un gel de spalare, crema hidratanta si spf. Nu te apuca sa aplici tot felul de alte creme si seruri daca nu ai probleme cu tenul, rutina trebuie sa fie simpla si eficienta.
Ingrijirea pielii e un subiect foarte vast, gasesti tone de informatii pe net, articole, filmulete etc. Pe toate retelele sociale sunt canale dedicate exclusiv acestui subiect. Foarte multi dermatologi au pagini in care invata pe altii cum sa isi ingrijeasca pielea. Nu trebuie sa ma crezi pe mine sau pe Jassmina care se vede ca nu a citit nimic si a ramas pe vremea bunicii. Iti cauti singur informatia.
Aa si inca ceva, ati observat ca cei care dau sfaturi si spun sa nu folosim creme au riduri mai multe decat ar trebui sa aiba la varsta lor?

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de creme. SPF-ul e foarte important si este cel mai bun pentru a preveni ridurile. Mai mult, cum mainile noastre au nevoie de crema, asa are si fata, daca ne gandim ca e mereu expusa la diferentele de temperatura, frig, ploi etc. In principal, crema este facuta pentru a aduce si mentine hidratarea in piele. E adevarat ca printre ingrediente poate fi parafina lichida, care este un derivat de petroleum, insa sunt aplicatii si sunt informatii care ne ajuta sa alegem o crema in functie de ingrediente (de exemplu, aplicatia INCI Beauty).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu personal aplic cremă Doina pe pielea feței, a palmelor și a tălpilor imediat după spălare, de aproximativ 18 ani și pielea este la fel de întinsă, nici urmă de îmbătrânire prematură.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti asa pentru ca esti tanara,nu crema aia iti tine pielea intinsa,ai mostenit ceva gene bune laughing cremele nu fac pielea intinsa,nu regenereaza celule,doara hidrateaza si ce mai fac,dar nu tin pielea intinsa deloc.
Asta tine de elasticitatea ei, elasticitate care tot genetic este controlata, deci avem regenerare buna si elesticitate buna, genetic nu din crema doina sau mai stiu eu care.
Ca si creme, eu din cate am citit, cele mai bune sunt cremele pe baza de sperma.
Alea costa cateva sute de dolari cutiuta laughing poti cauta si sa vezi.acum daca ori fi mai bune ca alea din plante nu stiu, scumpe sunt pentru ca donatorii de sperma primesc bani, iar procesu in sine de fabricatie este mai costisitor.
Aia care imbatranesc prematur au probleme ori genetice ori mai stiu eu ce dreglari, un om normal imbatraneste lent

| ioana3432B a răspuns:

Sinceră să fiu, eu nu folosesc machiaj, fond de ten, sau alte chestii și pot spune că am un ten foarte urât. Nu mă înțelege greșit, dacă piele ta e frumoasă naturală atunci nu ai de ce să te complici cu creme sau alte chestii dar suntem diferiți ca persoane și așa este și pielea noastră. Eu personal folosesc doar un gel de față pentru curățare și o cremă hidratantă dar am văzut foarte multe videoclipuri care încurajează folosirea protecției solare. Poate te interesezi mai mult pe subiectul ăsta. Succes!

| Valorosul69 a răspuns:

Da