| Maxx23 a întrebat:

Salut. E adevărat că masturbarea e nesănătoasă și te duce la depresie, anxietate, pierzi vitaminele, minerale? Sau e doar minciuna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Fals. Masturbarea este esențială.
Poate lipsa masturbării/ suprimarea nevoilor fizice pot conduce către cele enumerate de tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si da si nu.

Te poate duce la depresie da, dar asta in functie de cum gandesti tu. Daca de exemplu te stresezi din acest lucru, nu te poti controla cand faci asta, o faci pentru ca... nici tu nu stii de ce (nu este doar impulsul sexual), cand nu ai control asupra ta si te gandesti la asta, simti vinovatie si alte astfel de lucruri, atunci poti sa zici ca are o oarecare legatura. Sau mai bine zis cand da dependenta.

Plus ca si la raportul sexual o sa fie altfel, o sa ai o energie sexuala mai mare atunci cand o sa faci asta cu o partenera (daca esti baiat).
Citeste si: http://shorturl.at/eK236

Este ok si sa faci asta, dar nu foarte des, si ar trebui sa fie controlat si eventual fara regrete din partea ta, asa nu o sa generezi diferite ganduri.

Numai bine!

| Frank51 a răspuns:

Orice exces iti slabeste organismul.
Orice activitate facuta periodic te ajuta, mancatul de fastfood o data pe luna, masturbarea o data la cateva zile, orice chestie care te face fericit dar care facuta in exces dauneaza.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, si o sa iti creasca si par in palma, iar apoi o sa orbesti, iar dupa aia o sa innebunesti

toate astea sunt mit-uri urbane, spuse in general de parinti copiilor care e clar ca se ma5turbeaza pana nu mai pot, si mie mi-au fost spuse cand am fost tanar... si nu e nimic mai fals

acum, problema e ca in general sex (sau ma5turbare) ar trebui sa faci de cel putin 2 ori pe saptamana (si fetele... serios) pentru ca altfel poti sa ajungi acru si irascibil (chestia asta e un cliseu categoric) insa de cel mult 2 ori pe zi, daca o faci mai des, atunci intr-adevar ai o problema

| NotNamed a răspuns:

Masturbarea este o activitate sexuală sănătoasă, iar asta pentru că are numeroase beneficii, atât din punct de vedere fizic, cât şi mental. Există numeroase studii care vorbesc despre aceste beneficii, printre care se numără:

• eliminarea stresului;
• un somn de calitate;
• dispoziţie mai bună;
• relaxare;
• plăcere;
• eliminarea crampelor;
• eliminarea tensiunii sexuale;
• sexul devine mai bun;
• îţi înţelegi mai bine corpul.

Multe cupluri aleg să se masturbeze pentru a explora diferite plăceri, dar şi pentru a evita sarcinile nedorite sau bolile cu transmitere sexuală.

Alte beneficii ale masturbarii:
• Există cercetări care sugerează că ejacullarea regulată scade riscul apariţiei de cancer de prostată, însă medicii încă nu ştiu exact de ce. De exemplu, în urma unui studiu realizat în 2016 s-a descoperit că riscul de cancer de prostată a scăzut cu până la 20% în rândul bărbaţilor care au ejacullat de cel puţin 21 de ori într-o lună. Un alt studiu din 2003, arată o legătură similară între ejacullarea frecventă şi riscul scăzut de cancer de prostată.
• În timpul sarcinii apar schimbările hormonale, iar unele femei pot simţi o dorinţă mai mare de a face sex. Masturbarea este o modalitate sigură care te ajută să elimini tensiunea sexuală în timpul sarcinii şi, în plus, poţi preveni simptomele care apar în timpul sarcinii, precum durerile de spate, crampele sau contracţiile.
Deci in concluzie masturbarea este un lucru normal si benefic atat fizic cat si psihic.
De preferat ar fi sa o faci doar cand simti si nu foarte des. De preferat undeva la peste 3 zile pentru a nu avea probleme la pat. Nu probleme grave medicale, ci de natura erectică...nu s.ar mai scula in fata unei fete dezbracate sau ar ejaculla in cateva secunde de la penetrare, sunt multe scenarii. Dar nimic nu e permanent. Solutia, daca patesti asta, e sa o raresti si mai mult si iti vei revenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic mai fals.
N-am auzit pe cineva sa intre in depresie dupa asa ceva, ba dimpotriva se simt foarte bine.
De pierdut niste vitamine sau minerale nu e ca si cum eliminare o sa ai lipsa de calciu sau fier. Evident ca elimini niste nutrienti. Ar insemna sa nu mai faci sex ca pierzi vitamine laughing

| badpanda a răspuns:

Depinde pe cine intrebi.
Un abagiu de 50 de kg cu ochii in fundul capului o sa-ti zica ca este cea mai tare chestie.

| Ioan489 a răspuns:

Daca asta-i tot ce faci in favoarea altor lucruri care trebuie facute, atunci poate duce la multe? happy

| Ioan489 a răspuns (pentru Ioan489):

La multe...*