| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Salut.Este adevarat ca pentru un nefumator vape-ul dauneaza mai mult? Dar pentru un fumator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Orice fum dauneaza, si la un fumator si la nefumator. Este adevarat ca organismul la nefumator nu este obisnuit cu fumul, si de aceea pare ca dauneaza mai mult. Dar este doar o parere, deoarece un organism este afectat chiar daca este obisnuit sau nu cu fumul.
Fumatorii care iti spun ca trebuie sa fumezi ca asa o sa fi afectat mai putin, se inseala. Organismul lupta din rasputeri sa elimine din el orice lucru strain de el (in cazul nostru fumul); iar noi sa obisnuim organismul cu lucruri rele? Nicidecum!
Noi trebuie sa-l obisnuim cu apa, cu aer curat, cu miscare si cu hrana sanatoasa. Dar niciodata cu fum. Fumul distruge tesuturile; le perturba activitatea si i-a nastere cancerul. Sunt multe substante in fum. Unele dintre ele ataca vasele de sange pe interior(bineinteles, in timp. Si la un efort mai mare, aceste vase se sparg si nastere AVC-ul (accident vascular cerebral). Acesta apare la creier pentru ca acolo sunt cele mai subtiri vase de sange. Si astfel apare si paralizia sau semiparalizia. Fumatorii obosesc mai repede decat nefumatorii.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E posibil, mai ales că un nefumător nu este obișnuit.

| Bizon95 a răspuns:

Logica de 12 lei VECHI
unui fumator ii face mai putin rau vape-ul decat fumatul
unui nefumator vape-ul il face rau
din astea doua afirmatii adevarate, rezulta ca?!?

| brokxy a răspuns:

Nu stiu stiu persoane care au fumat toata viata si nu au avut nicio problema

| AlexGGH a răspuns:

Nu este adevărat...vape-ul este mai "sănătos" ca țigara
Adevărul este că de la vape poți să faci apă la plămâni...dar mna ii mai bună ca țigara.