| ZaharescuCostin a întrebat:

Este comestibil vinul alb expirat din 2008, dacă din alb a devenit maroniu? Mersi frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Păi din câte știu, vinul nu expira. Ori e vechi, dacă este păstrat corespunzător, ori devine oțet, și se poate folosi.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie mirosit si gustat.
Un vin de 12 ani este chiar mai bun decat unul proaspat (este deja vin vechi).
Insa, daca miroase a otet, atunci inseamna ca a luat aer si s-a transformat. Ca otet, se poate folosi in mancaruri.

Daca nu are gust bun si nici nu aduce a otet, atunci inseamna ca a fost ceva "vin" facut din chimicale si trebuie aruncat.

Răspuns utilizator avertizat