| celmareinvata a întrebat:

Este normal un puls de 127 la efort mare vreau sa precizez ca pulsul in repaos este 114

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Pulsul la efort e normal, merge si mai sus.
Dar ar trebui sa te ingrijoreze pulsul la repaos, e mult prea mare.

| Astaeparereamea a răspuns:

Frecvenţa normală a pulsului la un adult în repaus este între 70 şi 72 bătăi pe minut iar persoanele cu o condiţie fizică foarte bună pot înregistra şi valori mai scăzute, ajungînd pînă la 50-60 bătăi pe minut

| NonEinstein a răspuns:

Nu e deloc normal! Pulsul normal e intre 70-72! Nici vorba 114, esti tahicardu, la medic cu tine, sau poate doar ai luat pulsul gresit, putin probabil sa ai pulsul peste 100, ar fi trabuit sa fi mort sau cel putin in spital.

| NonEinstein a răspuns:

Cred ca confunzi tensiunea cu pulsul. Daca da, atunci da ai tensiune normala.(100-130 - tensiune normala) (130+ hipertensiune)