| Mariana1243 a întrebat:

Salut, eu am 14 ani și sunt gravida...Si as vrea să stiu cum e mai bine sa nasc...prin cezariana sau normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca atat organele tale genitale cat si organismul tau cel mai probabil inca nu au ajuns intr-un stadiu de maturizare adecvata, in astfel de situatii medicul ginecolog este cel care va decide si se va pronunta in privinta modului in care va decurge nasterea. In functie de dezvoltarea ta fizica, se va aprecia daca vei fi in stare/capabila sa nasti pe cale naturala sau va trebui sa nasti prin operatie cezariana. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un ginecolog nu ai? asta stie el, desigur e o drama la ani ani, ti-ai distrus viata omule, ce dz o sa ai tu esti un copil ce o sa faci cu un copil, trist

| Donsavas a răspuns:

De ce nu adopți tu un copil la 14 ani daca tot esti in stare sa cresti? A, da nu te lasa statul! Pentru varsta ta exista avort sau abandon, căci e greu de crezut că vei putea ajuta tu acel copil cu ceva in societatea asta.

| Rd79 a răspuns:

In principiu natural e cel mai bine, dar cere totusi parerea unui medic specialist, sa nu fie complicatii.

In ce luna esti?

| Georgexyz99 a răspuns:

La ce kkat va trebuie voua copii la 14 ani ma intreb? De-abia ai invatat sa scrii si sa citesti si iti curg mucii in gura si tu vrei copil... Vai si-amar de viata voastra, ce-o sa va dati voi cu capul de pereti mai tarziu... De fapt vai si-amar de tine ca ai sa ramai singura cu un copil si ai sa-ti dai seama cat de proasta ai fost, dar in special vai si-amar de copilul ala crescut de o mama minora si fara cap. Voi aveti impresia ca viata e o joaca de papusi de la teatrul "Tandarica". Vai si-amar de p1zd@ voastra si ce-aveti in capsorul ala sec. Ti-a trebuit *** de la 13 ani, ok, treaba ta, dar nu te apuca acum sa mai distrugi si un copil dupa tine. Daca vrei sa-ti sabotezi viata si sa ti-o fu71 in gura, fu73-71-0 singura, nu mai nenoroci si un copil dupa tine. Vrei sa te distrezi, bravo, distreaza-te, dar nu baga un copil in calcul in joaca ta naiba cu viata.