| Boar_David-Bogdan_1999 a întrebat:

Eu am avut păduchi acum pitin timp (câteva săptămâni) și am folosit tot felul de remedii pentru ei (șampon, oțet, ulei de măsline). Ouă mai găsesc, dar toate sunt moarte. Se poate să mai am? Adică mă mănâncă din nou capul. Țin să mentionez că am și mătreață​. Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pune pe cineva sa te verifice, noi de unde sa stim?

| Violleta2022 a răspuns:

Nici unul din remediile folosite de tine nu sunt pentru paduchi!
Samponul este normal, de spalat pe cap, otetul este degresant bun, uleiul de masline este pentru o masca de regenerare.

Tu ai nevoie de un produs chimic care sa-ti omoare paduchii si ouale de paduchi, asa ceva gasesti la farmacie sau la zona de sampoane, in supermarketuri.
Solutii ai aici:
http://www.itsybitsy.ro/......-acestora/

O alta varianta populara, este gazul de lampa, care se da la radacina firului d epar, se tine jumatate d eora, dupa care se spala parul cu sampon si totul reintra in normal. Acesta este cel mai eficient produs, dar il gasesti foarte greu. Intrebat pe la rude la tara, care il mai folosesc la foc.

| Boar_David-Bogdan_1999 explică (pentru Violleta2022):

Când am spus șampon, mă refeream la șampon pentru păduchi, dar e ok. Merci. Știam de metoda cu gazul, dar nu am vrut s-o aplic. În plus, n-am de unde sa-l iau. Merci

| Violleta2022 a răspuns (pentru Boar_David-Bogdan_1999):

Intreba-ti parintii, sau pe cineva mai in varsta, ei vor face rost.
Inca exista acest gaz de soba, stiu ei batranii... iar solutia asta, este cea mai rapida si cea mai eficienta sa scapi definitiv de ei.

| anonimg a răspuns (pentru Boar_David-Bogdan_1999):

Se numește gaz lampant si îl găsești aici cu 13 lei: http://m.emag.ro/......D3404YBBM/

Dar mai bine mergi la farmacie. Pentru uz zilnic împotriva mătreței folosește sampon head&shoulders.