| Xenoverse1 a întrebat:

Eu daca as lua virusul covid 19 care sunt primele simptome? Si daca din intamplare iau virusul ce trebuie sa fac, ca sa nu infectez si pe cei ceilalti? Si care sunt sansele sa scap de acest virus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

In primul rand, apar simptome tipice gripei: febră (foarte mare, peste 38.5-39), tuse seacă, stare de oboseală, dureri de cap, dureri musculare. In unele cazuri, au apărut si simptome de pierdere a gustului, a mirosului. Sunt simptome care pot fi confundate cu cele ale unei gripe. Dacă tu știi ca ai intrat in contact cu o persoana venita din zona rosie, sau o persoana care ulterior a fost diagnosticata cu coronavirus; si in plus mai prezinti si aceste simptome, ar trebui sa iti consulti medicul de familie, ca sa te indrume. Ca sa nu ii infectezi pe ceilalti, ar trebui să ramai in casa si sa eviti pe cat este posibil contactul direct cu oamenii cu care locuiesti! Depinde de varsta pe care o ai, dar virusul are o mortalitate foarte mica(in jur de 3-4 %, la persoanele de peste 60-65 ani sau care sufera de boli cronice procentul creste)! Daca ai simptome usoare poti ramane in autoizolare, luând medicamentele prescrise de medic! Daca simptomele sunt puternice, si febra nu se amelioreaza dupa administrarea Ibuprofenului/Paracetamolului(sau ceea ce iti prescrie medicul), cel mai indicat ar fi să te duci la spital!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ariannakaterine):

Ce frumos, dar NU. Sint multe cazuri in care febra nu a depasit 38, iar unele simptome nu au existat sau au fost foarte reduse. Plus aia foarte multi asimptomatici, tocmai de aia cel mai bine e sa stai cu capul la cutie pana vor pune la punct un tratament standard eficient sau un vaccin. Si daca ai fi citit macar un pic despre asta, ai fi vazut ca ibuprofenul e complet contraindicat in cazul COVID!

| ariannakaterine a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din fericire chiar am citit "un pic" mai mult despre asta, slavă Domnului, din acest punct de vedere, sunt foarte documentată; altfel nu mi-aș fi permis să comentez! După cum am precizat, în primul rând poti avea acest virus (SARS CoV2), bineînțeles, doar daca ai intrat în contact direct cu o persoană purtătoare de SARS CoV2! În principal, pacientii asimptomatici sunt copiii, iar când spun asimptomatic mă refer la faptul că nu prezintă febră, tuse, oboseala! Cu toate astea, un pacient cu coronavirus are 2 simptome pe care le va prezenta întotdeauna, chiar daca nu are febra, nu tuseste, nu are dureri de cap: nu va avea miros și nici gust! Acest lucru a fost descoperit de către cercetători și a fost anunțat atât la TV, cât și pe internet (din surse sigure, bineînteles, deci nu stiu cine a citit sau nu "un pic" despre asta)! În al doilea rând, i-am recomandat să rămână in casă, tocmai pentru a reduce atat posibila raspandire, cat si posibila contaminare cu acest coronavirus. Și in al treilea rând, Ibuprofenul nu este complet contraindicat în caz de COVID! Părerile medicilor sunt impartite: unii spun ca ar fi mai bine să utilizam Paracetamol in loc de Ibuprofen, altii spun că Ibuprofenul nu influenteaza in niciun fel evolutia virusului in organism! Pentru a te convinge de acest aspect, te rog sa citesti parerea medicului pediatru Mihai Craiu, in care expirima in mod detaliat acest aspect! Chiar si asa, am mentionat că medicul de familie va alege ce este mai potrivit pentru el! Multumesc pentru interes, intentia mea initială a fost sa il lămuresc pe cel care a adresat întrebarea, in calitate de persoană documentată destul de bine pe aceasta tema!

| ariannakaterine a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oricum, nu vreau că aceasta discutie să degenereze! Cum am mai precizat; mi-am dorit doar să il ajut pe omul care a intrebat aceste aspecte! O zi frumoasă vă doresc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ariannakaterine):

" în primul rând poti avea acest virus (SARS CoV2), bineînțeles, doar daca ai intrat în contact direct cu o persoană purtătoare de SARS CoV2" - complet ERONAT. Scenariu foarte simplu - eu am COVID si sunt contagios, ma duc la supermarket, tusesc pe o cutie de ceva, tu te duci la supermarket, pui mina pe cutia aia, dupa aia iti bagi degetele in gura/ochi/whatever. Pam-pam, te-ai pricopsit de una bucata virus! Legat de simptomele cu mirosul si gustul, la fel e aiureala- apare doar in unele cazuri, nu in toate. https://www.digi24.ro/......ni-1280006
https://www.wired.com/......19-rumors/
P.S. Daca te bazezi pe ce zice medicul de familie si ai COVID... mai bine stai acasa sau citesti o molifta, tot cam aia e.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De 1 luna de zile se discuta in toate mediile zilnic problema asta, imi e atat de greu sa cred ca nu a ajuns informatia asta si la tine.

https://cetrebuiesafac.ro/

| Frank51 a răspuns:

Intrebare intrebatoare, pe ce lume traiesti?

| morfeo a răspuns:

Ca sa scapi de virusul asta doar sistemul tau imunitar te poate salva pentru ca inca nu exista nici un medicament sau vaccin care sa-l opreasca.

| kevin9 a răspuns:

Simplu. Stai in casa.

| Xenoverse1 explică (pentru kevin9):

Da aia stiu.

| Xenoverse1 explică (pentru kevin9):

Altceva mai sti?

| kevin9 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Sa faci si tu un comentariu, nu? xD