| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, eu de mic copil m-am dezolvat mai greu mintal, am vorbit mai greu, am invatat mai greu si chestii de genul. Am ajuns in pragul varstei de 14 ani si am o memorie stabila, parerea mea, insa consider ca oriunde este loc de mai mult. Vreau sa reusesc sa retin cat mai multe informatii pe o perioada mai lunga de timp, deoarece am examenul si mna. Nu as dori sa ma incarc cu pastile, deoarece nu consider ca e ok pana mea. Imi poate zice si mie cineva ce ma poate ajuta sa-mi imbunatatesc memoria de concentrare si memorare, deoarece de cand cu carantina si asa a dat inapoi? Exista cumva ceva ceaiuri care ajuta mintal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cauta ceaiuri pentru asta, risti sa ajungi la spital daca le bei.

| Frank51 a răspuns:

Mai bine îți îmbunătățești modul prin care înveți, alocându-ți mai mult timp, învățând mai eficient(40 de minute cu 5 minute pauza de o bautură), și făcând asta într-un mediu plăcut cu o temperatură bună.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ceai de Gingo Biloba.

| Mirel4412 a răspuns:

Dar tu crezi ca restul retinem toate lucrurile asa usor, si doar tu esti inapoiat mintal? Si eu am invatat sa vorbesc la 4 ani, asta nu denota ca am probleme. Fiecare om retine depinzand de interesul fata de informatie sau de starea pshica/sufleteasca(parerea mea).

Ca sfaturi, as putea spune sa petreci cat mai mult timp in aer liber cu prietenii, cat mai putin timp pe telefon sau pc etc...
Mie daca nu imi place o lectia la de fizica nu pot sa o retin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După cum ai formulat întrebarea nu pari a fi suspect de retardism.
O sa îl iei sunt sigur. Poti consuma nuci.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Dar tu cum inveti? Exista mai multe lucruri care iti scad din randament, de tipul: sa lucrezi o perioada lunga de timp fara pauza (acea curba a uitarii, daca o stii), sa inveti in stilul gresit (ma refer la vizual / auditiv / etc), sa inveti cu 2 zile inainte de test ('cramming') etc. Incearca acea tehnica Pomodoro, e folositoare, poate si 'spaced repetition', e dovedit stiintific ca ambele te ajuta sa inveti mai usor si mai rapid si sa retii pe termen mai lung. De asemenea, incearca sa intelegi materia si NU folosi pastile, ceaiuri, energizante etc, nu te ajuta pe termen lung si chiar iti pot face mai multe probleme. Dar la ce materii iti doresti sa 'retii' mai mult? BTW succes la examene!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nimic nu te poate ajuta pe lumea asta sa ti minte decat exersarea practica.Si te sustin baiatule cu tot ce pot eu.Nu te descuraja.Si eu sunt greu de cap, dar odata ce am inteles, nu mai uit.

| Whitesnake99 a răspuns:

Nootropics se cheama supliementele.

| Gabryel85 a răspuns:

Salut! Sincer, la cât de coerent scrii și la cât de bine pui virgulele, nici nu se cunoaște că te-ai dezvoltat mai greu. Bravo!

| VasileDumitrescu a răspuns:

Exista suplimente nootropice pentru problemele tale dar la varsta ta nu prea e cazul. Apuca te de sport sa pui organismul in miscare!

Daca vrei sa studiezi despre nootropice, citeste mai multe aici: https://nootropiceromania.com/