| nestiy a întrebat:

Eu de obicei sunt o persoana foarte negativista. Gandesc negativ mereu si rareori ma bucur de goal-urile care le-am indeplinit sau de ceva.

Daca de exemplu primesc un mesaj de la o persoana draga inloc sa ma bucur ca si-a adus aminte de mine ma gandesc ca a facut-o din politete sau ceva cat se poate de ireal care ma intristeaza. Acum nu vreau sa fac tantam si sa spuna altii chestii ca ma cred depresiv si suparat pe viata, sinucidere etc. Chiar urasc chestiile astea si eu nu fac asta pentru atentie. Eu chiar vreau sa corectez lucruile astea la mine.

Nu vreau sa merg la psiholog, poate nu acum. Dar vreau ceva de la voi care sa ma faca vesel, pentru ca mai e atat de vazut si de facut in viata iar eu imi consum timpul fiind infundat de ganduri proaste. De gelozie nici nu mai vorbesc. dar asta incerc sa o corectez si sa fiu cat mai natural.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă îți schimbi gândirea, îți schimbi şi modul de viață. Dacă îți schimbi părerea despre tine, ceilalți vor face la fel în privința ta.
Nu te aştepta ca miracolul să apară de undeva şi gata, ai viața perfectă. Este uşor să priveşti departe, dar să ajungi departe este cu totul altceva.
Eşti nemulțumit de viața ta, ce faci? Munceşti ca să schimbi ceva sau te mulțumeşti de nivelul la care eşti acum?

| nestiy explică (pentru FemeiaPisică):

Uneori ascult muzica care imi place si imi schimba starea initiala si ma inveseleste. E ca o terapie pentru creier.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai pentru ca nu-ti place ceva la tine, nu te consideri destul de bun sau ca meriti atentia altor persoane. Schimba lucrul (sau da-ti seama inainte de el) care nu-ti place la tine si o sa scapi de problema.

| Yasmin875 a răspuns:

Ești un om pesimist.Incearca să te bucuri de viață.Tu ești o persoană îngropată în orgoliu.Momentelor de vis le porți doliu.

| nestiy explică:

As da funda la toti daca as putea.

| Savantul2017 a răspuns:

Probabil ca situatia ta financiara este una precara, de unde si multe griji, multe neajunsuri, care te fac in timp un om pesimist. Gaseste o cale sa castigi suficient cat sa iti permiti sa iesi o data pe saptamana (thereme, restaurant, etc.) si starea ta de spirit se va schimba.

| damianul22 a răspuns:

Trateaza lucrurile cu indiferenta si comportate ca un ametit fericit.Presupun ca nu duci lipsa de nimic, ai tu un moft.Crezi ca daca nu mai vorbesti cu cineva lucrul asta te va pune in evidenta? Sa stii ca nimanui nu-i pasa de tine, ci doar parintilor tai care au avut grija de tine, atat.Te comporti asa pentru a atrage atentie, dar nu e asa.Iti propun sa faci un sport pentru a-ti ocupa mintea cu ceva, pentru ca stai mereu si te gandesti numai la prostii.Nu trebuie neaparat sa faci un sport, am dat un exemplu, cauta-ti o activitate care te distreaza si te duce cu mintea in atentia ei.