| LolLzz a întrebat:

Salut eu incerc sa ma las de cola pentru ca nu e sanatos si ingrasa dar mi-am pus ambitie si nu am baut 1 luna dar dupa aia nu am rezistat, am luat o doza de cola si apoi iar m-am apucat si beau o sticla de 2.5litri in 3-4zile...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Si eu m-am lasat...mai beau cate un pahar asa din cand in cand, dar nu cumparat de mine! cola iti mananca tot calciul din organism si sunt destule motive care ar trebui sa te faca sa nu mai consumi acest suc.

| Konata a răspuns:

Deci, cola e o bautura racoritoare si gust ''bun''. Aceasta nu trebuie consumata in cantitati foarte mari dar asa cate un paharut asa merge.Nici chiar 2, 5 lintrihappy

| AndreiGabi a răspuns:

Cred ca poti sa te lasi daca vrei...eu ajunsesem sa beau 4 litri zilnic.De la 12-13 ani am inceput sa am probleme cu acneea.Doctorul mi-a indicat sa nu mai consum si am inceput sa evit excesul.Totusi inca mai beau dar in cantitati mult mai reduse.Incearca ceva natural si in timp te obisnuiesti...

| Ovidiu299 a răspuns:

Cand simti nevoia sa bei cola (sau orce suc), bea inainte o cana cu apa. In acest fel setea de cola o s-a cam dispara. Eventual o sa mai iei o gura-doua de suc dupa cana cu apa. Eu asa m-am lasat. Inainte eu,, radeam din bucatarie'' orce sticla cu suc in aproximativ 2 zile. Fie de 2 l sau 2, 5.

| DiannaDia a răspuns:

Poti scapa astfel. Limonada! bea multa limonada.cand simti nevoia sa bei ceva bea limonada. facuta de tine.astfel setea va disparea mai repede.in cola sunt toate cele vrute si nevrute care daca iei o gura te fac sa bei mai mult.cum poti altfel sa le cumperi produsele! funda?

| BusinessPromoterRo a răspuns:

Salut HellObAby. Ai uitat sa mentionezi ceva: cola pe care tu o consumi contine zahar. Exista si varianta fara. Varianta fara nu te ingrase nicun gram. Cu drag!

| Esperança a răspuns (pentru BusinessPromoterRo):

Mai exista fara zahar? ca eu am luat odata fara si era mai dulce ca asta cu zahar...

| MaCheama a răspuns:

Problema o poti rezolva in mai multe feluri. Eu am sa spun vreo 2. Sa bei mult ceai pentru ca ala e mai bun si mai sanatos si in timp vei cam uita de suc iar daca nu merge asa incearca sa faci asta din ambitie si gandeste-te ca o sa ai probleme cu sanatatea si iti face viata mai scurta. Faci cum vrei. Eu asa am reusit sa ma las si sa nu mai beau asa mult iar cate odata chiad deloc(1-2 luni)