| Diana1234Maria567P1 a întrebat:

Salut!
Eu la 14 ani am fost diagnosticat cu epilepsie și acum după 2 ani de pastile non-stop mi-a zis doctorul ca nu trebuie sa mai iau pastile, ceea ce ma interesează este atunci când voi avea copii boala mea li se va transmite și lor? Va rog un răspuns rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da se mosteneste genetic vor mostenii si ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Epilepsie asa se numeste boala

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate da, epilepsia este transmisibila genetic.
Poate ca este mai sanatos sa nu faci copii, ca sa nu sufere si ei.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu nu am luat-o genetic nimeni din familie nu o are... Dar oricum o sa fac niște analize

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diana1234Maria567P1):

Eu m-am referit la tine, sa nu faci tu copii, ca tu o poti transmite, odata ce o ai.
Te sfatuiesc totusi sa mergi la investigatii amanuntite, sa afli cauza care a generat aparitia crizei epileptice si cine stie, poate este tratabila si vindecabila.

"posibile cauze ale epilepsiei:

Influențele genetice - existe unele forme de epilepsie care apar pe linie genetică. Cercetătorii cred că prezența unor gene poate cauza o sensibilitate mai mare față de factorii de mediu care declanșează convulsiile. Cu toate acestea, epilepsiile ereditare reprezintă 1% din totalul cazurilor și apar înainte de vârsta de 20 de ani;
Unele afecțiuni ale creierului - prezența unei tumori poate cauza boala, însă și accidentul vascular cerebral este responsabil pentru epilepsie în cazul persoanelor de peste 35 de ani;
Unele boli infecțioase - meningita, SIDA și encefalita virală pot cauza epilepsie;
Unele probleme prenatale - lipsa unei nutriții adecvate pe durata sarcinii, deficiențele de oxigen, malformațiile creierului și chiar o infecție a mamei pot crește probabilitatea de apariție a epilepsiei la copil. De asemenea, dacă mama a luat droguri pe durata sarcinii, există un risc mai mare de aparitie a bolii la făt;
Autismul sau neurofibromatoza (implică probleme ale dezvoltării neuronilor)."

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/epilepsia

| NLS a răspuns:

Daca boala e dobandita pe parcursul vietii, nu se mosteneste in marea majoritate a cazurilor.

Daca ti-a fost transmisa genetic de la un parinte, in special de la mama, sansele sa o dai mai departe sunt mari.

Vezi ca se pot face niste investigații pentru a determina mai exact acest lucru.

Insa epilepsia poate avea implicatii majore, in functie de forma si stadiu, iar daca esti fata, nu se recomanda sa ramai insarcinata in perioada tratamentului, si pana nu faci investigatii specifice la neuro, la genetician, etc.
Sarcina necesita monitorizare atenta.
(iar daca esti baiat, la fel, nu e recomandat sa concepi).

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru NLS):

Sunt băiat și boala nu am moștenit-o nimeni din familia mea nu a avut-o, eu am avut o lovitura puternica la cap și de asta o am, boala nu este moștenită

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru NLS):

Pastile nu mai iau

| NLS a răspuns (pentru Diana1234Maria567P1):

Asta suna bine, daca medicul ti-a zis ca nu mai e nevoie de tratament, dar inainte sa te gandesti la copii, niste analize genetice sunt obligatorii.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru NLS):

Bun sfat

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru NLS):

Dar totuși ce analize genetice îmi recomanzi pentru ca nu știu ce sa fac