| Stamen_Andrei_1977 a întrebat:

Eu unu am o mica problema! La al 2-lea deget, de la picior, mi s-a inegrit sau as putea zice, ca este un maroniu varful unghiei (asta de ceva timp). Nu ma doare si nici nu se inrautateste! Creste la fel ca si celelalte unghii. Apas pe ea si nu am nici o problema, simt cum apas. Vreau un remediu natural, plz!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu stii cu siguranta ca ai fost calcat si de aceea ti s-a inegrit unghia, atunci este bine sa mergi la medic, sa-ti faci niste analize medicale generale, pentru linistea ta suflteasca.

Unghia de la picior, creste si se schimba complet in 6 luni, pe cand cea de la mana, in 3 luni.
Asteapta si vei vedea, daca dispare complet acea pata de pe unghie.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Culoarea maronie de la degetele piciorului este provocata, de regula, de ciuperca.
Cel mai bine este sa mergi la un medic, care stabileste exact diagnosticuş si iti va da tratamentul pentru a nu se dispersa si pe restul degetelor /piciorului.

| Violleta2022 a răspuns:

O unghie maronie la mana sau picior, in situatia in care stii clar ca nu te-ai lovit, poate insemna o infectie bateriana, virala, sau o boala grava, posibil chiar cancer.
Uite aici mai multe explicatii:
http://www.csid.ro/semne-si-simptome/modificari-ale-unghiilor-11247222/

| Stamen_Andrei_1977 explică (pentru Violleta2022):

KatyEscu, eu nu prezint nici una din aceste,, anomalii". Eu unu o am lovita, zic eu. Ca imi amintesc ca am fost la un match de fotbal si am fost calcat tare, acum o luna. Si eu o am de atunci. Ca nu am probleme de dureri, puroi si alte chestii! Daca este lovita, si sangele acela s-a prins sub unghie, este vreun pericol?

| Stamen_Andrei_1977 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfat, asa voi face

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stamen_Andrei_1977):

Daca nu stii cu siguranta ca ai fost calcat si de aceea ti s-a inegrit unghia, atunci este bine sa mergi la medic, sa-ti faci niste analize medicale generale, pentru linistea ta suflteasca.

Unghia de la picior, creste si se schimba complet in 6 luni, pe cand cea de la mana, in 3 luni.
Asteapta si vei vedea, daca dispare complet acea pata de pe unghie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

O freci cu o pila si o speli cu bicarbonat de sodiu,