| qieiqpalz a întrebat:

Salut, fac sala de vreo 4 zile si ma doare in zona cotului deasupra unde-s venele. Sper ca ati inteles (am febra musculara la triceps) oare imi va trece durerea? E o durere destul de tare, nu ceva indiferent, mai ales cand intind mana la maxim.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La un efort intens fără încălzire, fără gradație de la o zi la alta se pot produce rupturi ale fibrelor musculare. Atunci, peste durerea musculară datorită acidului lactic acumulat, numită febră musculară de adaugă această durere care arată că acolo este un defect care trebuie reparat. Soluția, masaj, repaus al acelei grupe musculare, a tendoanelor care susțin acei mușchi, până trece durerea, iar apoi reluarea gradată a antrenamentului.

| qieiqpalz explică (pentru sadrian46):

Nu muschii is problema ..venele sa zic asa

| sadrian46 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Cum știi că te doare exact vena? Te doare în zona respectivă. Repaus, masaj, soluția e aceeași.

| qieiqpalz explică (pentru sadrian46):

Exact unde e vena nu biceps/antebrat am febra musculara la triceps dar ala nu are treaba cu locu unde ma doare pe mine

| Csander a răspuns:

Nu ma pricep eu la sala, dar sigur cred ca nu ai facut ce trebuie.
Te indruma cineva acolo sau faci de capul tau?

| qieiqpalz explică (pentru Csander):

Ma ajuta un prieten care face sala de vreo 10 ani