| User165o1 a întrebat:

Salut! Fac sport de 3 luni și în ultima vreme nu mai pot respira bine când fac cardio... Simt că nu încape aerul în plămâni când vreau să inspir mai adânc... Chiar și acum când stau am senzația asta, deși nu fac efort. Care ar putea să fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cel mai bun mod de a verifica este ca mergi la un cardiolog sa te testeze.

| BabaOarba a răspuns:

E bine sa iti faci un control, dar sunt mari sanse sa nu aiba legatura cu sportul, ci cu o stare de anxietate.

Astfel de senzatii de lipsa de aer, sau mai exact ca oricat ai respira parca nu-ti ajunge aerul, cand de fapt respiri ok, sunt asociate cu anxietatea si depresia. Exista insa si anumite lipsuri de minerale/vitamine care pot da astfel de senzatii.