| RobertEASY a întrebat:

Salut fraților. am o problema la ochi, cred ca am răcit la munca extrem de grav, durere de spate, nas înfundat, rareori de cap. strănut repetat (4-5). problema este alta, nu o răceala, am pățit ceva nasol la ochi care cred a are o oarecare legătura cu răceala, pățesc asta de dimineața si seara : mâncărimi puternice, culoare roșie excesivă, lăcrimare, senzație permanenta de obiect străin, mai întâi la ochiul stâng, iar mai nou si la celălalt. Pe scurt, aproape insuportabil. Am observat ca mai am pe ochi un fel de membrana subțire Galbena, de la răceala cred. probabil de la ea am Senzațiile astea. Vreau sfaturi, sa stiu ce am, poate remedii De ce nu. Asta pana sa merg la doctor, mai durează. sper sa treacă oricum fără consult sau alte porcarii... dau funda si ce vreți voi! Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce descrii tu aici pare a fii CONJUNCTIVITA si trebuie urgent sa mergi al Oftalmolog pentru tratament cu antibiotic si unguent.
Conjuctivita este o boala contagioasa care se transfera de la ochiul bolnav la cel sanatos prin mana, prosop folosit in comun sau obiecte de machiaj folosite de cineva care a ajut boala.
Conjunctivita o poti lua de oriunde: persoana infectata dupa ce si-a atins ochii contaminati, a pus mana pe clanta usii, pe balustrada unei scari, pe telefon, pe masa sau pe orice ce tu ai atins si folosit mai tarziu, atingandu-ti ochii si contaminadu-te.
Fara tratament adecvat, boala afecteaza ambii ochii si se cronicizeaza.