| kieonami0999 a întrebat:

Salut. Iau suplimente alimentare la prescripția medicului, mai exact iau Osteocare Original pentru oase și are mai multe minerale printre care și Calciu în cea mai mare cantitate. Știți cumva dacă calciul îngrașă sau cel puțin dacă favorizează creșterea în greutate? Este un mit sau un adevăr? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are nimic cu îngrășarea. Are doar cu îngroșarea a diverse canale prin corp. Și dacă nu este în corp echilibru calciu - magneziu, faci buba.

| doctorandus a răspuns:

Nu, calciul nu are legătură cu îngrășarea. Caloriile pe care le mănânci în plus față de ce-ți trebuie te îngrașă.