| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am fost la un aqua parc si m-am dat intr-un tobogan cu un prieten, pe un colac de 2 persoane. Acel tobogan sau ce este, vine in jos, apoi te ridica in sus, gen te dai de la o inaltime de 6-7 metri vii in jos si te mai duce putin in sus, ca o panta. Eu nu am crezut ca este chiar asa de abrupta, am prins viteza mare si mi s-a dat capul pe spate ( nu il mai puteam da la loc de la viteza) si mi-a trosnit gatul (coloana sau ce mai poate trosni.). Cand am terminat doar ma durea putin gatul, mai mult muschi de la ceafa, dar urmatoarea zi, adica azi, a inceput sa ma doara si undeva mai jos de marul lui Adam. Am mancat niste floricele si mi s-a facut dintr-o data greata, ma luase ameteala si mi se intetosase privirea, asta doar pentru vreo 2-3 minute, pana m-am dus in pat, apoi ma luase transpiratia. Nu stiu ce sa fac, maine(adica luni) ma voi duce la un consult, dar vreau sa stiu daca ati mai patit si ati gasit un remediu mai usor, sau daca trece de la sine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| GeneviveJ a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar sfatul meu este sa mergi la urgente sa faci o radiografie sau chiar un CT in functie de ce iti va spune medicul. Este foarte important sa descrii ce s- a intamplat cu toate detaliile. Poate fii ceva banal dar de asemenea poate fii si o luxatie de articulatie atlanto-axiala sau o patologie osteoarticulara si se poate agrava progresiv. Deci daca te simti rau ceva nu este normal! Mergi la medic, ia legatura cu medicul de familie, cere-i un sfat, nu este de joaca cu traumatismele cervicale. Multa sanatate!