| zurghii a întrebat:

Salut,
ieri (luni) am fost pentru prima data la sala.
Am alergat pe banda, stepper, bicicleta etc. Asta m-a pus intructorul la inceput
Azi (marti) am o durere sub coasta dreapta, cred ca e bila, de ce doare? Ma doare daca apas zona, trag burta sau daca merg mai repede. |
Este o febra musculara de la abdomene sau am suprasolicitat-o :p?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cel mai probabil este splina care isi spune cuvantul atunci cand a fost solicitata prea mult.
Este bine sa mergi la sala; dar niciodata nu trebuie sa suprasoliciti organismul -mai ales ca a fost prima zi. Sa nu te miri daca maine te va durea si cand mei merge normal pe strada. Daca se intampla asta, mergi la sala numai dupa ce te vei face bine si durerea va disparea. Deoarece prin durere organul spune ca nu mai poate; de aceea trebuie sa-l lasi sa se odihneasca, sa se refaca.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ia-o usor NU te ambalezi din prima zi. Dă-i voie organismului si organelor sa se învețe cu efortul.

| 1231242 a răspuns:

Suprasolicitare.ia-o mai moale...

Răspuns utilizator avertizat