| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ieri seara am alunecat afara pe trotuar si am cazut calcand stramb, amortindu-mi piciorul de la glezna incolo spre degete. dupa o ora cam asa a inceput sa ma doara foarte tare si s-a umflat destul de mult insa nu gleza, laba piciorului in mijloc. mentionez ca pot misca tot la laba piciorului si repet gleza nu e afectata.
oare e rupt ceva ligament acolo si trebuie sa ma duc la spital? sau asa sunt de obicei entorsele (e prima oara cand patesc asta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Posibil intinteri de ligamente, am trecut prin asta.
Laba piciorului foarte umfalta. dureri foarte mari
Pana sa merg la doctor am pus comprese cu apa rece.A doua zi am fost totusi la doctor, mi-a facut radiografie, a zis ca e o entorsa usoara.Mi-a zis pun gheata si sa pun piciorul cocotat mai sus( pe o perna).in plus am protejat glezna cu fasa elasastica..Au trecut vreo 3 ani, ma resimt si acum.
Daca banuesti ca sunt ligamente rupte e deja nasol. Poate fi vorba de entorsa de gr 2/3 sauchiar luxactie.
Mergi la doctor pentru o radiografie.

| Iote a răspuns:

Lasa nurofenul altora. Mergi la spital. Daca e "doar" o entorsa, e mai periculoasa decat o fractura. Dupa cum descrii, ma tem ca e entorsa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mivelyn a răspuns:

Iti recomand o crema anti inflamatorie si medicament, nurofen, daca il poti misca nu e grav, daca nu trece in 7 zile, recomandarea mea e sa mergi la medic

| pentagonulhexagonal a răspuns:

O colega de-a mea a ramas insarcinata dupa ce a calcat stramb.ai grija.