| FreshMint a întrebat:

Imi este frica de avion desi am mai zburat de 3 ori pana acum. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Să îți învingi singur teama. Și mie mi-ar fi puțin frică să zbor cu avionul, dar gândește logic: de ce s-ar prăbuși? Nu suntem în război, nimeni nu pune bombe în avion (nu ca în filme), piloții sunt profesioniști, sistemul avionului se îmbunătățește odată cu tehnologia... Avioanele sunt sigure iar șansele de accident sunt cele mai mici din categoria „transporturi". Trebuie doar să vrei, să fi mai tare decât subconștientul (sau așa ceva).

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai zbura cu avionul.De obicei dupa primul zbor te obisnuiesti.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Incearca rutier

| CorneliaC a răspuns:

Asculta muzica la casti si incearca sa adormi

| FlyingFox a răspuns:

Totul merge din subconstient. Temerile de obicei ni le cream singuri. Spune-ti tie insuti ca nu ti-e frica si nici nu ti-a fost vreodata si ai sa vezi ca gandind pozitiv, iti va trece frica.

| lary1399 a răspuns:

Deja ai zburat de trei ori si nu s-a intamplat nimic. Nu inseamna ca nu e nimic periculos? Gandeste-te ca ai m-ai facut asta de mai multe ori si totul a iesit bine, deci nu e niciun motiv pentru care alta data sa fie diferit. Daca tot nu crezi, incearca sa te gandesti(de preferat sa faci) la ceva care te relaxeaza, un hobby de exemplu. doar ocupati timpul si incearca sa nu te gandesti unde esti.

| FlorinMaseur25 a răspuns:

Ori nu mai zbori, desi mie mi se pare foarte palpitant, mai ales decolarea, ori atunci cand te urci, faci exercitii de respiratie, iti schimbi gandurile negative pe care probabil le ai, cu altele de alta natura. Te gandesti de exemplu la cat de frumos e peisajul dupa ce te inalti. Apoi cand ai ajuns pe linia de plutire nu mai ai treaba. Eu am zburat de 7 ori. Am intalnit si turbulente care ma faceau sa imi creasca bataile inimii, dar ideea e sa te calmezi schimbandu-ti gandurile negative ca astea iti fac sa creasca pulsul si apoi sa iti spui in gand ca nu e nimic riscant.