| Stochel a întrebat:

Salut, imi poate spune si mie cineva care este saturatia de oxigen in limite normale si pulsul si tensiunea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InOrOut a răspuns:

Saturatia de oxigen - intre 92% si 95% e normal iar daca e mai mult de 95% e anxietate; sub 92% e fie infectie la plamani fie depresie
pulsul - daca nu esti ultra sportiv minimul sa fie 65 btp daca e mai putin e boala (nu se aplica la sportivi ei pot avea pana la 45 bpm); iar maximul e 210-varsta dar in realitate mai toti putem merge pana la 200 bpm; normal peste 100bpm nu ai voie sa ai daca nu faci sport in acel moment altfel se considera anxietate
tensiunea - minim 9 cu 6 maxim 13 cu 8, daca e mai mare e problema, maxim pana la infarct e 20 cu 10 dar daca depaseste 13 cu 8 e bai. Se zice ca 12 cu 8 e normal pentru tineri daca consuma cafea.

| Mihai8767 a răspuns (pentru InOrOut):

Nu stiu ce citesti tu da pe mine m-ai facut sa rad laughing))

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 95%, 98% daca esti sanatos, puls oriunde de la 50 la 90, tensiune 100-80 130-90

| Stochel explică (pentru anonim_4396):

Deci saturatia de oxigen este de 97, pulsul 84, 86 si tensiunea 10 cu 8 11cam asa este la mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stochel):

Ai covid? Sunt rezultate normale. Inspira mai lent si mai adanc si o sa vezi ca iti creste saturatia

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Stochel):

Esti bine