| Marvinmiau a întrebat:

Salut, imi puteti spune cum as putea sa ii fac pe parintii mei sa nu mai fumeze? Fumeaza in prejma mea si hainele incep sa ia miros, se intampla dimineata inainte de scoala, iar unii colegii sesizeaza si ma intreaba daca fumez plis ca trebuie sa imi acopar hainele sau sa nu stau cu ceilalti sa nu sesizeze mirosul, si se intampla asa de mult timp si deja nu mai suport le tot slun sa se opreasca de prea mult timp, stiti vreo metoda prin care pot scoate mirosul de fum din haine repede, ma deranjeaza problema asta foarte tare si sunt destul de disperat parintii mei spin ca doar mi se pare mie si ca de fapt nu miros dar e evident ca doar neaga si nu ma iau in seama, plus ca ma fac si pe mine sa le inspir fumul, de parca nu le pasa de sanatatea mea. Le-am spus ca daca nu se pot lasa sa nu mai fumeze in preajma mea in casa sau macar nu inainte de scoala. Ce pot face dati-mi niste sfaturi! Va rog din suflet sa nu luati la misto e o problema importanta pentru mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Le spui sa nu mai fumeze in preajma ta in asa fel incat sa te asculte. N-ai ce sa faci altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumează și tu!

| anonimaalee29 a răspuns:

Si eu am aceasta problema si habar nu am cum sa o rezolv -_- Le spun sa se lase de fumat, mai ales ca ei fumeaza foarte mult, le explic ca sunt foarte multi bani cheltuiti si probleme de sanatate foarte multe, insa parca as vorbi cu peretii. Eu am renuntat sa le mai spun. Iar cand le cer bani si imi zic ca nu au, incep sa tip zicand "dar-ar naiba in ele de tigari ca mie niciodata nu imi dati bani dar pentru alea dati bani" si ma aleg cu o pedeapsa... si mie imi miros hainele dar m-am obsnuit, iar majoritatea colegilor mei fumeaza si nu ar fi o problema daca as fuma si eu.Insa urasc fumatul din cauza parintilor. Este o risipa de bani, care iti ia sanatatea. Prefer sa mananc ciocolata laughing

| valentina2392 a răspuns:

Deci nu ai cum sa le impui parintilor, si nu ca esti prea mic, ci unii mai au si mentalitatea aia, eu te-am facut, eu fac regulile! Dar nu trebuie sa fiim mahniti pe asa ceva. Sunt parintii nostri si ii acceptam cum sunt!
Dar poti cumpara parfum, spray antitabac si pui in casa
Evita sa stai in camera care fumeaza!
Poti sa-i rogi sa fumze doar pe terasa/balcon, Bucrie sau in camera zii, fara sa ai usa deschisa la camera!
Si de colegi... dai dracu ca nu este nici un parinte perfect ca sa te arate pe tine cu degetul!

| CelCarePriveste a răspuns:

In primul rand, nu e nici o chestie daca lumea crede ca fumezi. Asta nu e treaba nimanui. In al doilea rand, explica le ca fumul ala iti dauneaza si ca nu numai ca nu simti placerea fumatului, dar efectele negative le vei avea!