| Benyamin173 a întrebat:

Imi puteti spune niște pastile sau ceva de ingrasare(strict pentru ingrasare)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elcosmin a răspuns:

Uite si eu sunt in aceeasi situatie. Si eu sunt slab si nu ma pot ingrasa. Dar in aceasta viata am favut multe teste si am descoperit cum ma pot ingrasa. Nu asculta idioteniile unora cum ca trebuie sa bei mult pepsi si sa mananci fast-food. TOTAL GRESIT. Cat timp ai un stil de viata activ, faci sport, miscare etc. masa musculara va creste. Totodata cu cresterea masei musculare, organismul cere mai multe resurse. Mananca cu paine, mananca carne, fructe, legume pentru ca contin multe vitamine si proteine, in special bananele. Oboseala si stresul pot fi o cauza. Unii oameni sub presiunea stresului, se ingrasa, iar altii slabesc. Spuneai de pastile. Pastilele nu sunt o solutie. Gandeste-te ca ficatul tau o sa sufere peste ani. Deci sa fac un rezumat la ce am spus: practica un sport, mananca intre 3-5 mese pe zi, 3 principale, 2 gustari, multa carne, multa paine si mancat sanatos! Ai grija pe cine mai asculti laughing

| Benyamin173 explică (pentru elcosmin):

Mulțumesc, nu o sa mai ascult toti nepricepuțirolling on the floor! O sa ma duc la nutritionist si o sa vad ce spune! Multumesc mult!rolling on the floor

| elcosmin a răspuns (pentru Benyamin173):

Asa este! Pe TPU sunt doar oameni care isi dau cu parerea. Dar daca ajungi la nutritonist, ti-as ramane dator daca mi-ai spune ce ti-a zis. Succes!

| Benyamin173 explică (pentru elcosmin):

Mulțumesc!

13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Una e sa acumulezi grăsime si alta e sa ai masa musculara marita. De asemenea, nutrientii nu se duc doar in mușchi sau nu se depun doar sub forma de grăsime. Unii se si elimina sau se păstrează în oase, ducand la dezvoltarea lor.

| Plato a răspuns:

Mancare. Mananca.

| Benyamin173 explică (pentru Plato):

Mănânc dar fără niciun rezultat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa fii gras sau grasa. Nu exista educatia necesara pentru adolescenti, sa le explice ce inseamna sa fii sanatos si ce inseamna sa fi gras. Prea multe intrebari de genu vad pe aici. Ce **** va invata la scoala nu stiu, ca lucruri importante vad ca nu.

O sa ai timp dupa 25 de ani, sa fii gras, din ce in ce mai gras, sa gafai, sa respiri greu, sa nu mai poti sa alergi ca in tinerete. s-a.m.d
Si o sa vrei sa dai timpul inapoi sa fii slab sau slaba.
Ce **** va grabiti asa prin viata? Vreau gras ca sunt slab.
1 la mana, femeile le plac barbatii slabi, ca nu obosesc repede, si sunt forta. Asta e doar un avantaj. Cu cat mai slab cu atat mai sexi,
Plus multe alte avantaje, conditie fizica in principal, si mai sunt. O sa le vezi atunci cand nu o sa le mai ai, si o sa faci 100kg si o sa zici, wtf?

| alex15ccc a răspuns:

Vitamine, dau pofta de mancare.

| cristiww a răspuns:

Nu-i nevoie sa platesti un nutritionist ca sa te informezi si singur despre bazele nutritiei. Informatiile sunt gramada si sunt absolut gratis! Logic ca daca asculti pe altii care isi dau cu parerea (fara sa stie nici ei nimic) nu vei avea rezultate. Raspunsul corect NU L-A DAT NIMENI! Persoana la care i-ai acordat funda stie ceva ceva, dar babeste si nefolositor pe termen lung. Daca puneai intrebarea la categoria sport iti garantez ca si tu si colegul "elcosmin" care a zis ca pe TPU sunt doar oameni care isi dau cu parerea, ati fi constatat ca sunt si oameni care cunosc cum sta treaba, aici pe TPU.
Si ca sa iti dau raspunsul corect: calculeaza-ti caloriile zilnice! da stiu, pare greu greu, trebuie sa notezi in permanenta ce mananci, sa cantaresti pe cantar de bucatarie, sa fii atent ce si cat mananci dar asta e singura solutie! Orice nutritionist capabil (pentru ca sunt si incapabili) iti va spune sa iti calculezi caloriile (asta dupa ce te jecmaneste de bani). E simplu, sunt calculatoare online care iti spun ce necesar caloric zilnic ai pentru a te mentine la o anumita greutate (iti ia 2minute). Ca sa cresti in greutate adaugi 300-500cal in plus/zi, adica surplus caloric. Trebuie luate in calcul si activitatile zilnice care consuma calorii (gasesti online si asta). Iti alegi absolut ce vrei tu sa mananci, totul se rezuma la calorii. Nu painea ingrasa, nici ciocolata ci caloriile continute de ele (daca esti in surplus)

| Benyamin173 explică (pentru cristiww):

Mulțumesc, o sa incep sa fac cum zici tu! Dar ma gândeam ca si o vizită la nutritionist nu e rea, fiind gratis la mine deoarece imi da doctorat de familie trimitere si știu că nutritionista din incinta clădirii cu doctora de faminile este cababila(a fost sora mea doar ca la ea a fost invers rolling on the floor )

| cristiww a răspuns (pentru Benyamin173):

Nu trebuie sa fii sigur pe nimeni, verifici informatiile si apoi pui sau nu in aplicare. Eu nu castig nimic din chestia asta. Sunt baieti pe Youtube care fac bani din treaba asta la fel cum fac nutritionistii. De asemenea tot ei, dau si informatii gratis doar ca lumea e lenesa si le intra pe o ureche si le iese informatia pe cealalta.

| elcosmin a răspuns (pentru cristiww):

Adica vrei sa spui ca daca i am zis sa faca sport si sa manance sanatos ca sunt sfaturi babesti? Da baiatul meu, ai dreptate, am spus si eu asta, lumea isi da cu parerea. Cum tu ai dreptul de a scrie ce vrei la o postare, acest drept il am si eu. Acum e decizia lui cui ii da funda si pe cine vrea sa asculte, ca nu l-am fortat eu sa imi dea funda. Sa ai o zi buna

| cristiww a răspuns (pentru elcosmin):

Eu am zis asa: "raspunsul corect nu l-a dat nimeni" adica raspunsul tehnic, hai sa zic "matematic" bazat pe ceva concret, pe niste calcule (facute de altii nu de mine). Nu am zis ca raspunsul tau nu e bun, sau ca e nefolositor, in mare ai dreptate dar nu ai precizat cat si cum sa manance. Din ce ai spus tu, 5 mese/zi, multa carne, legume etc e vag, poate portia la unul e de 50g de carne iar la altul e de 200g. Poate ajunge la 1500calorii sau poate la 2500, nu?
Nu am zis ca a face sport si a manca sanatos e sfat babesc, e chiar bun, dar e vag ca sa reformulez acum