| Alexb89 a întrebat:

In canceru de colon trebuie sa ai simptome cum sunt constipație,diarea, sânge in scaun și vârsta peste 50 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Singele in scaun poate fi din multe cauze nu numai cancer, ai hemoroizi care se sparg cand esti constipat/ă si iese greu caca.

| BroascaCuElice a răspuns:

Anemie sub 7 care sugereaza o hemoragie, sange in scaun, constipatia, scaunele apoase sau scazute cantitativ, modificari ale tranzitului intestinal, dureri abdominale, oboseala. Din nefericire in momentul aparitiei simptomelor e prea tarziu pentru a se mai face ceva (ti-o zic din experienta proprie)

| Alexb89 explică (pentru BroascaCuElice):

Ați pățit dumneavoastră ceva la colon grav?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Alexb89):

Am pierdut o persoana foarte apropiata in urma cu 10 luni din cauza cancerului de colon si a unor doctori cretini

| Alexb89 explică (pentru BroascaCuElice):

Îmi pare rău pentru pierderea suferită! poti să-mi dai mai multe detalii dacă se poate și nu te superi? pentru ca eu cred ca am ceva și doctori zic ca nu am nimic.

| Kogaion a răspuns:

Da, dar daca ai aceste simptome nu inseamna neaparat ca e cancer de col uterin, pot fi si altele cum ar fi o tumoare normala (benigna). Varsta nu este releventa, mama mea sufera din pacete de aceasta boala si are 45 de ani dar din cate am aflat acum ea avea aceste simptome de ceva timp si nu ne-a spus.

| Alexb89 explică (pentru Kogaion):

Îmi pare rău pentru mama ta...eu am 27 de ani și m-a cam doare burta foarte tare noaptea in general, și am slăbit de la stres gândindu-mă ca am ceva la colon.

| Kogaion a răspuns (pentru Alexb89):

La 27 de ani sunt putine sanse sa faci acest tip de cancer, poate doar daca ai suferit vreo infectie cu HPV, eu iti spun din tot sufletul sa mergi la doctor pentru consult, mama mea nu s-a dus cand a trebuit si acum din pacate avem de tras, mergi fara frica, pentru ca din pacate el nu va trece de la sine si pe langa asta, poti avea altceva, sunt foarte multe probleme care au aceste simptome iar multe se rezolva rapid. Multa sanatate iti doresc!

| Alexb89 explică (pentru Kogaion):

Mulțumesc la fel și ți-e și mamei dumneavoastră sănătate!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kogaion):

De colon a zis, nu de col uterin citeste intrebarea si după ce intelegi atunci scrii

| Alexb89 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da de colon...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexb89):

Mergi si fa ti colonoscopia acolo vezi exact ce ai, asa diagnostice după ureche oricine i ti poate pune, faci analiza aia si medicul chirurg i ti spune, da este sau nu cancer, daca sunt doar hemoroizi externi sau interni sau fistulă anală te poate opera, dar mergi urgent la medic acum cand esti in faza incipienta sa poti vindeca ceva., ca daca stai asa se va agrava si daca chiar e cancer nu ai ce sa m ai vindeci in faza avansata terminală.

| Alexb89 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi tată, eu nu am simptome de sânge, constipație, diaree și nici vârsta de 50, am 27 de ani și pe mine m-a doare burta am slăbit vreo 10 kg din cauza stresului gândindu-mă ca am ceva la colon! Mulțumesc

| user123654 a răspuns:

Vârsta nu e un simptom. laughing
Și cine ți-a zis că, dacă ai sub 50 de ani, nu faci cancer?

| Olympeea a răspuns:

Daca ai aceste simptome, indicat ar fi sa mergi la un medic proctolog pentru un consult.
Poate fi vorba de hemoroizi, sau mai rau, o fisura anala, de la care, da, poate aparea cancerul de colon.
Nu mai amana, poate fi vorba de ceva serios!
Bafta!

| Alexb89 explică (pentru Olympeea):

Am fost și la Protolog și mi-a făcut rectoscopie găsindu-mi fisura, hemoroizi

| Rares37 a răspuns:

Astea sunt simptomele dar varsta nu e relevanta. Poate aparea si la varste mai mici de 50.

| Alexb89 explică (pentru Rares37):

De fapt poate apărea la ori ce vârsta!