| joghu22 a întrebat:

Salut, în ce constă un consult endocrinologic? Vineri mă duc pentru prima dată și aș vrea să știu în ce constă. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil: radiografie, sange, intrebari, palpare.

| Violleta2022 a răspuns:

La un consult endocrinologic esti: masurat, cantarit, se pun intrebari generale despre simptome (daca ai ceva care te doare), despre cate ore dormi, ce mananci, samd.
Esti consultat si palpat la gat, unde-i tiroida si posibil ganglionii inflamati, la subrate- pentru a afla daca ai ganglioni inflamati si in consult cu stetoscopul la plamani si inima.
Ti se va prescrie sa faci niste analize hormonale de sange si urina, si in functie de ele primesti tratament, sfaturi sau ti se cer mai multe investigatii medicale sau chiar ecografii, daca se constata anomalii, ganglioni infalmati sau noduli.

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Buna! Eu am fost la consult endocrinologic pentru tiroida. Intai mi-a pus doctorul cateva intrebari dupa care a facut ecografie la tiroida (m-a dat cu gel si a pus un aparat, iar el se uita la un ecran pentru a observa aspectul tiroidei si sa vada daca am noduli). Dupa aceea, mi-a dat o foaie cu care sa ma duc la un laborator de analize pentru a-mi scoate sange, iar dupa ce am facut analizele m-am dus cu rezultatele iar la doctor si am primit tratament

| joghu22 explică (pentru NuDauNiciunNume):

Si ti-a gasit ceva?

| NuDauNiciunNume a răspuns (pentru joghu22):

Da. Am tiroida usor imflamata si doi noduli de 1 mm si 3 mm. Dar nu e panica, multi au noduli care apar si dispar.