| qieiqpalz a întrebat:

Salut..in legatura cu corona virus, eu tusesc cam mult simt ca si cand as avea ceva acolo in gat si am frunteam cam calduta(am si mana rece.) dar din cate stiu nasul infundat nu ar trebui sa fie si eu il cam am putin.
Deci eu is racit si ieri am fost pana la lidl..si mi-a tusit un boșorog in fata...si mi-e tare frica sa nu-mi fi dat corona.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a tusit pe tine cu virusi, atunci primele simptome apar peste 4-5 zile sau deloc.
Daca ai deja simptome, atunci le-ai luat inainte. In acest caz, baga plapuma peste tine si transpira natural (FARA MEDICAMTNTE! ) si bea ceai cald, sa transpiri bine. In cateva zile probabil iti vor trece simptomele.

Daca starea ta totusi se agraveaza, atunci da telefon la medicul tau de familie!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cap ai, minte iti mai trebuie. Chiar daca ti-a dat Corona, ai de asteptat vreo 2-3 saptamini pana se va manifesta daca e cazul. Sau poate l-ai luat si nu se va manifesta deloc...

| Digikey a răspuns:

Simptome nu ai dupa o zi ci dupa mai multe.

| Nume6 a răspuns:

Ai răceală sau gripă dacă zici că ai simptomele de dinainte să îţi tușească acel "om" în faţă, virusul nu se ia așa repede de pe o zi pe alta. Cât despre acel "om" asta e educaţia oamenilor în vârstă din România. Mai educaţie au cei tineri, la bătrâneţe parcă se prostesc de tot oamenii!

| ariannakaterine a răspuns:

Știu că în medie perioada de incubație este de 5-6 zile (durata fiind cuprinsă între 1-2 zile și 14 zile). Eu cred că este o perioadă mult prea scurtă dintre posibilul moment al infectării și debutul simptomelor, nu a trecut nici măcar o zi de când ai luat contact cu acel om care ți-a tușit in față. Acum, sfatul meu este ca cel mai bine să vezi cum te simți, iar dacă simptomele se înrăutățesc să iei legătura mai întâi cu medicul de familie!