| RobertVasileAlexandrescu a întrebat:

Salut,in luna octombrie am fost sa joc baschet si intre timp m-am accidentat la degetu' mare de la mana dreapta.Cum m-am accidentat? Pai un baiat a intrat cu corpu fix in degetu meu si mi l a dat peste cap.N am luat in serios treaba asta mi se umflase pe moment si ma durea insa il puteam misca.Am pus gheata tot ce am putut. Durerea a disparut dar degetu arata cum ca ar fi umflat dar cred ca este fracturat este stramb mai pe inteles.Trebuia sa ma duc la doctor sa mi faca o radiografie dar nu m-am dus, si degetu este inca "stramb" durerea persista uneori cand fac unele miscari din deget locul mai exact de la inceput degetului mare, ce se poate face in cazu de fata sunt ff speriat ca voi ramane cu el asa toata viata daca ma duc la doctor si mi va face o radiografie imi va remedia problema de la deget?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FCx78 a răspuns:

Poți sa mergi la doctor sa îți facă o radiografie și doctor sa îți pună ghips. Daca nu mergi la doctor, atunci asa va ramane (sau si mai rau) merit sa mergi la doctor și sa vezi ce sa ti spună. Multă sănătate!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O ruptura osoasa se vindeca aproape complet in 6 saptamani, adica timpul cat se tine imobilizat in ghips.
Daca nu mergi nici acum la doctor, atunci asa va ramane (sau si mai rau) intreaga viata.

| RobertVasileAlexandrescu explică:

Https://imgur.com/a/x74MDLU diferenta dintre degetu de la mana dreapta si de la mana stanga va rog seriozitate

| RobertVasileAlexandrescu explică:

Https://imgur.com/a/x74MDLU
degetu de la mana dreapta si urmatoarea poza este degetul sanatos de la mana stanga

| RobertVasileAlexandrescu explică:

Eu din octombrie am aceasta problema se mai poate sa mi l bage in ghips acum? la ce spital sa ma duc?