| Negrea15 a întrebat:

În primul rand îmi cer scuze dacă am greșit categoria. Sunt la munca în Suedia si as cam avea nevoie de un curs de prim ajutor, aici sa îl fac mici șanse deoarece am avea nevoie de un translator și e foarte aiurea. Întrebarea este : exista ceva curs online pentru prim ajutor? Ma interesează în mod special documentul respectiv

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca un curs din Romania este aprobat si acceptat de cei din Suedia, de aceea cred ca trebuie sa il faci acolo, in engleza, daca suedeza este exclusa.
In general cursurile de prim ajutor se fac pe viu, unde se dau explicatii si se dau exemple. Examenul final se face tot practic, ca sa dovedesti ca esti capabil sa oferi primul ajutor.
Eu spun sa te interesezi in Suedia intai, ca sa nu vii in tara si sa constati ca o asemenea certificare nu-ti ajuta la nimic acolo.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. La Crucea Rosie ai intrebat?

| Donsavas a răspuns:

Il poti face si in Suedia. Ei sunt mai civilizați și dezvoltați economic, deci poti gasi cursul acesta la ei.