| elcosmin a întrebat:

In urma cu 3 ani am luat pitiriazis de la bazin, si nici in ziua de azi nu am scapat. Pentru cei ce nu stiu ce inseamna, pitiriazis e o ciuperca la nivelul pielii, care determina pierderea melaninei din anumite zone ale pielii(pete albe). De fiecare data cand am fost la dermatolog, mi-a dat tratament, dar dupa scurt timp au reapărut. Va rog eu, a mai avut cineva pitiriazis? Daca da, cum a scapat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu este contagioasă (nu se transmite de la o persoană la alta), nu se ia de la bazin, ci mai degrabă nu ai dat importanță că suferi de aceasta boală. Citește mai multe aici https://m.adevarul.ro/......index.html
http://m.sfatulmedicului.ro/Pitiriazis/pitiriazisul-rozat_1363
Trebuie sa consulți un dermatolog!
Sănătate!

| elcosmin explică (pentru MihaelaDart):

Stiu ca nu este contagioasa, si nu ma doare. Aici e vorba strict de aspectul fizic. Este jenant sa te prezinti cu pete albe pe față, sau in spate la urechi.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sotul meu. A scapat cu Nizoral, sampon si crema. Dar a fost chinuitor. SE spala in fiecare zi, seara si dimineata pe corp cu sapun cu sulf si pe cap cu sampon, iar apoi il ungeam, din cap pana in picioare cu crema cu nizoral (3 tuburi pe zi). Frecam cada cu Domestos de fiecare data dupa ce o foloseam. Ii fierbeam toate sosetele, maiourile, chilotii (le purta o singura zi, apoi le spalam la 90 de grade si le fierbeam pe aragaz cu detergent si iar le spalam). Prosoapele le folosea o singura data si aveau acelasi regim (spalare la 90 de grade, fierbere, spalare normala, calcare). La fel cearsafurile (schimbate zilnic. In 12 saptamani, facand asta in fiecare zi, fara nici o abatere, s-a vindecat definitiv dupa ce se luptase aproape 10 ani cu infectia

| elcosmin explică (pentru Brigaela):

Doamnee multumesc mult. Chiar voi tine cont foarte mult. Voi incerca sa urmez si eu acelasi tratament, sper sa fie bine!

1 răspuns: