| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut, in urma cu doua luni mi-am taiat degetul mare de la mana cu securea, aproape de tot, se mai tinea in piele. Am fost operat, sutura de vase de sange nervi, iar acum cand stau in frig incepe sa se invineteasca. Pe viata va fi aceasta intoleranta la frig?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| BuGsstormbunny explică (pentru sadrian46):

Am înțeles, mulțumesc.

| anonimg a răspuns:

Cunosc un caz in care prima operatie (s-a taiat la mana) nu a fost prea buna. A trebuit s afaca o a doua operatie.
Sfatul meu este sa mergi la un control. Chiar si la privat daca este nevoie. Trebuie sa existe si solutie pentru tine.

| BuGsstormbunny explică (pentru anonimg):

Operatia mea a fost reușită, degetul este la loc si vascularizat, intrebarea e pana cand o sa fie intolerant la frig.

| anonimg a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Pentru ca nu este suficient de vascularizat, de aceea se invineteste. Bineinteles, el trebuie sa fie ca restul degetelor sanatoase. Pentru ca ar fi imposibil sa fie mai vascularizat decat celelalte.
Cred ca un medic specialist ar putea gasi o explicatie a problemei, si cred ca ar gasi si o solutie. Din pacate nu am o recomandare. Trebuie sa-l cauti tu printre miile de astfel de medici.

| RobertMoon a răspuns:

Așteaptă să se vindece complet, în două luni nu a avut timp.