| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu o saptamana am avut o raceala destul de tare si am luat antiobiotice(parasinus,augmentin si sirop de tuse).In aceasta dimineata cand m-am trezit am observat niste pete rosii(ca niste bubite) dar nu foarte multe sau mai bine zis nu foarte extinse,acestea se afla la penis pe gland!
Tin sa mentionez ca nu am intretinut relatii sexuale NICIODATA iar cat despre igiena pot sa zic doar ca o mentin foarte bine mai ales in zona intima! Am citit pe net ca in urma tratamentului cu antibiotic poate sa fie o candidoza dar eu nu prezint deloc simptomele acestei boli! Problema pare a fi una estetica caci nu am mancarimi,dureri, usturimi ABSOLUT NIMIC!
Asa din memoria mea parca am mai avut odata anul acesta ceva de genul dar nu i-am dat importanta si a disparut dupa o zi sau doua! Din cate m-am informat ar putea fi doar o simpla iritatie de la haine(penisul fiind frecat(excitat)de boxeri, pantaloni)!
Astept si parerile voastre sau poate a mai trecut cineva prin problema asta! Nu as vrea sa merg pana la medic si sa fac din tantar armasar doar pentru o iritatie care poate trece de la sine(plus ca e si deranjul pentru o astfel de problema big grin)
Va rog fara jigniri sau raspunsuri la misto!
DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cea mai mare prostie este sa iei antibiotic avand raceala, raceala e cauzata de un virus nu de o bactere, acele antibiotice isi distrug flora intenstinala, nu uita ca 80% din sistemul imunitar inseamna flora intestinala, renunta la otravuri de astea, ceapa, usturoiul, supa de pui, carnea, somnul astea dau putere si da si un vaccin da e prea tarziu, manca iaurt gresesc cu fulgi de ovaz mereu

| Dandinelle a răspuns:

Pare a fi ceva legat de antibioticele pe care le-ai luat, pentru ca sunt foarte puternice ele distrug de obicei flora stomacala, de aceea este recomandat de luat in combinatie cu probiotice si un meniu in general mai lejer, fara acidice etc. Cand stomacul este sensibil atunci diferite bacterii, virusi, ciuperci se pot forma de exemplul pe tractul urinar. Din aceasta cauza se poate sa ai o ciupercuta. Du-te la medicul de familie, te poate ajuta cu o crema specifica pentru asta.
Nu vreau sa te sperii dar depinzand de ciuperca, poate recidiva si s-ar putea sa mai apara din cand in cand cand stomacul e sensibil sau iei din nou antibiotice.
spor!

| gothicbat a răspuns:

Toată lumea e răcită sau a fost în perioada asta.
E o prostie să iei antibiotice când ești răcitlaughing
Nu mai citi toate forumurile medicale, că așa descoperi și că ai cancer în faza terminală. Petele alea pot fi de la o iritație sau o alergie. Dacă trec de la sine, lasă-le acolo. Dacă te deranjează atât de tare, mergi la medic.