| SmallStep a întrebat:

Salut. In urma unor analize de sange rezulta ca am Neutrofile 43% (prea mici) si Limfocite 48.2% (prea mari). Vad ca ambele sunt in afara valorilor normale. Imi puteti spune va rog ce ar putea insemna?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Ar putea avea cateva zeci, chiar sute de cauze, daca am dezvolta.

Neutropenia si limfocitoza sunt comune in diverse situatii, de la o simpla infectie virala, chiar si o raceala, pana la leucemie, daca ar fi sa ajungem la extreme.

Daca exista suspiciuni, medicul va recomanda realizarea unor analize specifice.
Asta depinde de istoricul tau medical si de simptomele prezentate, cele din urma fiind un inicator de mare ajutor.

Aceste rezultate, per se, nu sunt atat de edificatoare, din pacate.Doar sugereaza ca exista ceva, dar pentru a afla ce, este necesar sa se faca mai multe investigatii (daca se considera necesar, desigur).