| M1989 a întrebat:

Intr-o luna si ceva am slabit de la 100 la 89kg. Acum am inceput iar sa tin o dieta doar cu iaurt si cartofi fierti pentru 3-5 zile sunt la a 2 zi de deficit caloric mai sever. Azi la pranz am baut 100 ml lapte 1, 5 grasime si 2 cartofi copti la cuptor. Acum nu simt nevoia de mancare pentru ca-mi cere corpul, dar mintea imi spune du-te si mananca, ma tin tare pe pozitie. Intrebarea este cum pot sa scap de problema de a manca doar ca-mi cere pshicul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Proteine, grasimi, fibre, nu consumi?
Chiar nu exista metode mai putin STUPIDE de a slabi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastile pentru senzația de sațietate sunt cele mai bune pentru slăbit. Dacă vrei să dai extraordinar de repede jos, bea foarte puțină apă. În momentul în care te dezhidratezi slăbești cel mai repede, deși nu e foarte sănătos, dar dă roade. Poți slăbi și până la 5kg săptămânal.

Ideea este că dacă ai senzația aia de plin, de sațietate, n-o să îți mai vină să mănânci, garantez. Sunt suplimente alimentare pe internet.

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Salut. Problema ca nu corpul imi cere mancare,totul pleaca de la subconstient, aici am eu problema. Pana acum am slabit doar din alimentatie renuntand la sucuri, prajituri, ciocolata, paine si mancatul dupa ora 20 si am fortat deficitul caloric si cu alergat minim o ora pe zi.

| M1989 explică (pentru anonim_4396):

Dar am trecut pe langa cineva ce era la gratar, imi venea sa ma las de la alergat si sa ma duc sa mananc si eu cu ala laughing doar simtind mirosul

| DanaDaniellllla a răspuns:

Problema ta este că mănânci prea multi carbohidrați. Slăbești doar că ești în deficit caloric, însă încurând corpul se va obișnuii cu mâncare puțină și va începe să acumuleze glucide. Încearcă intermitent fasting și keto combinate. Caută pe net informații și încearcă așa că este sănătos și nu vei avea probleme legate de foame sau blocaj al greutății

| M1989 explică (pentru DanaDaniellllla):

Crezi ca o sa apara o blocare a organismului si sa nu mai slabesc? Am zis sa incerc cu calorii pana in 1200-1500 maxim la zi, sa manac doar salate combinate cu piept de pui, si efort fizic.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru M1989):

Da, o să apară un blocaj. Nu mai manca piept de pui( nu este sănătos pentru organism), înlocuiește cu peste ( somon, păstrăv, calamari, caracatiță), carne de vită, de pornire etc., iar salatele sa fie verzi ( fără roșii). Legume verzi ( broccoli, zuchini, dovlecel, păstăi, spanac), încearcă să ai un maxim de carbohidrați de maximum 40 sau 50 de grame pe zi! Downloadează gratuit o aplicație de tracking alimentar și așa îți ușurezi munca. Încearcă doua săptămână regimul acesta: intermitent fasting ( preferabil 16-8 sau 24 daca poți) și maximum 40 grame de carbohidrați pe zi. Ceai și apă + vitamina d3 și complex de vitamina b. Mănânci la prânz o salata din rucola + baby spanac +ceapă verde+ ardei roșu+ brânză de burduf sau cas sau brânză de capră sau de oaie+ 150 sau 200 grame de friptura de ceafă de porc sau somon. Încearcă să mănânci și supă din oase de vită cu măduva (calciu, colagen și minerale - îți ajută pielea să își păstreze elasticitatea ). Ceaiul poate să fie de mentă sau digestiv ( găsești la farmacie de la marca Young kang- verde sau roșu cu ginseng are o frunza aurie cel original ) și îți garantez că slăbești fără să îți fie foame.

| M1989 explică (pentru DanaDaniellllla):

Multi spun ca pieptul de pui este sarac in calorii, nu are grasimi si ca are si satietate mai buna.Sincer doar cu verdeturi o sa tampest de tot psihic. Tinta mea este undeva pana la 80 de kg as mai avea de dat jos undeva la 8-9 kg. Multi spun ca dupa este foarte greu sa ma mentin si sa nu apara efectul yoyo. Si la cartofi fierti la 200 gr cat manc eu la zi au carbohidrati de 40%. Problema este in felul urmator fara exagerare consumam 4000-5000 calorii la zi. Pentru a slabi sanatos imi este recomandat la maxim 2000 calorii la zi, eu intr-o luna jumate nu am depasit 1500 la zi asta in weke-nd, in cursul saptamani consumam maxim 1200 si ardeam cel putin 600 prin miscare, efort, mers pe jos.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru M1989):

Pieptul de pui nu este bun. Grăsimea este necesară și sănătoasă pentru organism! Efectul de yoyo apare dacă mănânci orice, oricând, oricum indiferent de felul în care alegi sa slăbești

| AnastasiaK a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Serios? Si, cu ARGUMENTE si SURSE, ce are pieptul de pui? Aceeasi intrebare si pentru rosii.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Am uitat sa menționez: să nu bei lapte, iar dacă îți este poftă de lapte să bei doar lapte foarte gras (+3, 5%grasime). Cu cât laptele este mai slab cu atât are mai multe glucide ( carbohidrați) ce îngrașă. Odată ce ai introdus organismul în ketogeneza ai câștigat lupta cu kilogramele, efectiv corpul tău arde grăsimile acumulate pentru energie, iar masa musculară rămâne intactă.