| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, intrebarea se adreseaza celor ce au facut rinoplastie/septoplastie in ultimii 2 ani. (ma gandesc ca s-au mai schimbat aparaturiile in ultimii ani)
Trebuie sa-mi fac septoplastie pentru ca am deviatie de sept (arata uratel) si nici nu pot respira bine.
As vrea sa stiu din timp ce o sa patesc, din ce am auzit daca faci septoplastie ti se indreapta cumva nasul (si reivne la forma lui normala) dar am auzit ca aceste probleme cu forma nasului si cu respiratul poate sa fie si de la polipi. (asta o sa vad la consult cand ma duc).
Vreau sa stiu cum a fost la voi, daca v-a durut, stariile pe care le-ati avut in timpul si dupa operatie si cam la cat timp v-ati revenit. (din ce am auzit recuperarea dureaza undeva la o saptamana doua).
Si sunt curios daca nu cumva rinoplastia e mai diferita.
Si daca puteti sa-mi spuneti si cat costa o operatie de genul si unde ati facut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ABCD122 a răspuns:

Eu nu am făcut nicio operație, dar îmi doresc să-mi fac rinoplastie.
Din ce știu eu, septoplastia nu schimba forma nasului, de asta mulți au optat să își facă și septoplastie și rinoplastie intr o singura operație, iar durerea e proporțională cumva cu gravitatea situației. Gen dacă ai o schimbare radicală a nasului și se taie mult, durerea va fi mult mai mare față de cazul in care doar ar fi o intervenție mică la formă lui. In cazul rinoplastiei știu ca recuperarea totală durează cam 1 an. O operație ar fi cam 3000-3500€, iar cel mai bune centre sunt cele de la Cluj și București.