| Dav231 a întrebat:

Salut, la 14 ani poti face cancer pulmonar daca nu ai avut afectiuni la plamani si ai fost sportiv? ( am avut pneumonie la 9 ani )
Simptomele care le am :
1. Mucoasa in gat, am multa mucoasa in gat, si cand expir puternic pe gura, se rupe si ma doare in acea zona.
2. Ma doare in fata si in spate, prin zona plamanilor.
Ma doare si ma inteapa si in fata si in spate in zona plamanului drept, iar la cel stang, ma doare doar in spate, si cand ma doare in ambele parti, simt o durere apasatoare.
3. Uneori simt ca respir greu ( joc fotbal 8-9 ore pe zi )
4. Nu am prea multa pofta de mancare, mai mult mananc dulciuri.
5. Am mult mucus, si nu am de ales de cat sa-l inghit pentru ca nu-l pot scuipa, si se formeaza mult in gat.
Am atacuri de panica uneori, mai ales cand am dat examenele, deoarece inainte sa merg la scoala am citit ca simptomele care le-am descris par a fii simptomele cancerului pulmonare, si am facut febra si am venit acasa, ma doare in fata in zona plamanului din stanga la orice atingere, ca tusesc, rad, ma ating de masa, ragai, plang.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti face cancer pulmonar la 14 ani.
1. Mucoasa este stratul care tapeteaza cavitatile, ea nu e mai multa sau mai putina, nu se poate rupe.
2. Plamanii nu dor, probabil e o durere musculara.
3. E normal.
4. Nu manca nimuc dulce 3-4 saptamani, pofta de mancare va reveni.
5. Fa-ti un exsudat faringian, gatul nu are legatura cu plamanul.
Nici unul din semne nu are legatura cu cancerul pulmonar, nu cumva cel care a scris pe net pretindea doar ca e medic ca sa-si bata joc de oameni. Tu ai verificat ca e sigur scris de un medic?

Răspuns Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

Cancer se poate face la orice varsta, insa sansele sa ai cancer pulmonar la varsta asta sunt minime.

Cel mai probabil altceva iti cauzeaza mucusul si durerile. Simptomele tale sunt destul de vagi si pot fi orice, dureri intercostale, sinuzit, raceala la plamani

Insa fara un consult medical fizic nimeni nu iti poate spune cu siguranta care este problema. Nimeni nu are un glob de cristal care poate arata cu exactitate ce se intampla in corpul tau fara sa te vada.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o pneumonie, nu cancer!
ca sa faci cancer trebuei mai mult de ce ai tu acum... si cum nu fumezi, nu exista ncii risc de cancer.
Dar o pneumonie netratata, poate duce la cancer.
Eu spun sa mergi sa-ti faci niste raze la plamani si iti vors pune imediat daca ai vreo raceala, viroza, bronsita, pleurezie sau chiar pneumonie.

| Freya1 a răspuns:

Daca stai si iti provoci atacuri de panica in loc sa mergi la medic nu ai de unde sa sti.Si eu am avut pleumonie la 1 ani si am luat injecti in cap ca nu imi gasea vene dar sunt bine si si fumez daca ai nelamuriri sau banuieli vorbeste cu a tai mergi la medic

| Caro34 a răspuns:

Fii serios! Ai innebunit? Stai linistit ca nu exista nici un cancer! Ai o raceala puternica la plamani fiindca joci fotbal, transpiri si ramai ud, iar asta este o mare problema. Ar trebui sa-ti duci cu tine mereu tricouri de schimb, cand simti ca esti ud, sa te schimbi imediat, apoi nu inteleg de ce 8 - 9 ore pe zi fotbal cand merge si 4- 5 ore sau cu pauze? Vrei sa te distrugi? Observi deja ca ai urmari; de ce continui? Fa pauze sau reduce numarul orelor fiindca racelile frecvente pot duce la alte complicatii si in final la cancer. Esti tanar, ai o viata frumoasa inainte; are vreun rost sa-ti provoci singur probleme? Ar fi bine sa mergi si la un medic ORL sa nu ai o sinuzita, daca ai mucus in gat! Cand ajungi acasa, roaga-o pe mama sau altcineva sa te dea pe spate cu alcool sanitar si apoi te imbraci bine, iar daca transpiri te schimbi rapid. Asta ar trebui sa-ti ia durerile si sa fluidizeze mucusul. Ar fi bine sa mergi si la medic sa faci o radiografie la plamani pentru siguranta! Numai bine!

| adytzoi a răspuns:

Nu mai bine te duci tu la medic?
Daca incerci o diagnoza pe internet o sa vezi ca o banala durere de cap e cancer, o mana rupta poate duce la cancer, orice duce la cancer.