| DoctorOtker22 a întrebat:

Salut, m-am ars cu ulei incins pe măini ieri, nu prea rau, un pic pe la încheietura si pe
la mana stanga m-am clatit cu apa, am pus crema de aloe vera, miere etc. Întrebarea e dacă e posibil sa îmi rămăna semne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Nu raman semne, nu iti face griji doar o sa te usture bine

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca sunt doar stropi nesemnificativi nu vei ramane cu urme.
Eu m-am oparit cu apa clocotita, efectiv mi-a scapat-o pe mana si mi s-a dus, nu se mai vede.

| Catrice a răspuns:

1-3 luni o sa rămână semn, depinde cat de puternica a fost arsura.

| DanyDav a răspuns:

Din expeienta, sa pui imediat compresa cu otet, da si miere plus aloe este perfect dupa.

| DoctorOtker22 explică (pentru DanyDav):

Da, am pus si oțet atunci. Si nu am avut durere prea mare după.

| AlexandruSEV a răspuns:

Pentru asa ceva se foloseste doar crema de galbenele, face minuni, daca arsura nu e in profunzime adica sa fi trecut de primul strat de piele mai mult ca sigur nu vrei raman cu semn.

| AlexandruSEV a răspuns:

Crema de galbenele e cea mai eficienta, dar daca nu a trecut de primul strat de piele nu ramane cicatrice.