|

Salut, m-am ars cu ulei incins pe măini ieri, nu prea rau, un pic pe la încheietura si pe

la mana stanga m-am clatit cu apa, am pus crema de aloe vera, miere etc. Întrebarea e dacă e posibil sa îmi rămăna semne?

7 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| a răspuns:

Daca sunt doar stropi nesemnificativi nu vei ramane cu urme.
Eu m-am oparit cu apa clocotita, efectiv mi-a scapat-o pe mana si mi s-a dus, nu se mai vede.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

1-3 luni o sa rămână semn, depinde cat de puternica a fost arsura.

| a răspuns:

Nu raman semne, nu iti face griji doar o sa te usture bine

| a răspuns:

Din expeienta, sa pui imediat compresa cu otet, da si miere plus aloe este perfect dupa.

| explică (pentru DanyDav):

Da, am pus si oțet atunci. Si nu am avut durere prea mare după.

| a răspuns:

Pentru asa ceva se foloseste doar crema de galbenele, face minuni, daca arsura nu e in profunzime adica sa fi trecut de primul strat de piele mai mult ca sigur nu vrei raman cu semn.

| a răspuns:

Crema de galbenele e cea mai eficienta, dar daca nu a trecut de primul strat de piele nu ramane cicatrice.