| barbualexandru a întrebat:

Ma confrunt cu o problema, adica sub ochii imi este albastru, ca si cum as avea ochii obositi. (Stau cam 3-6 ore pe zi la pc si mai stau si la tv)
Chiar cand sunt odihnit am aceeasi culoare sub ochi, de cand ma stiu am asa ceva, dar deja ma enerveaza la culme si vreau sa scap de ea.
Imi puteti explica de ce si care ar fi solutia pentru a scapa de albastreala aceea?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar e foarte mult sa stai 6 ore pe zi la PC. Probabil ca e si o caracteristica a ta personala. Oricum, daca ai sub 18 ani, nu sta niciodata mai mult de 3 ore pe zi, insumat PC plus TV si ai grija ca macar o zi pe saptamana sa stai sub o ora. Daca esti adult si muncesti la PC, nu mai sta acasa la PC si TV, iar samabata s duminca renunta pe cat posibil la ele. In plus, indiferent ce varsta ai avea, stai intotdeauna afara la soare minim o ora pe zi, fa exercitii fizice si culca-te obligatoriu inainte de ora 23. 00. Nu te astepta la rezultate spectaculos de rapide. Daca urmezi acest regim de viata, cam in 6-8 luni vei vedea rezultatele.

| anka a răspuns:

Daca sunt umflati, rosii sau cu cearcane, sa stiti ca acestea sunt semnele ale oboselii. Simptomele pot fi insa atenuate daca folositi doua plicuri de ceai, pe care sa le asezati sub ochi.
Efectul calmant si binefacator al ceaiului negru va fi atat de evident si intr-un timp atat de scurt, incat veti ramane surprins/a. Cu o noapte inainte, fierbeti o cana cu apa si lasati in ea doua pliculete de ceai negru, la fel ca atunci cand il preparati pentru a-l bea. Dupa 5 minute, scoateti plicurile, scurgeti tot lichidul din ele si asezati-le in frigider – ele trebuie sa fie reci, nu inghetate. Dupa 10-15 minute in frigider, scoateti plicurile, asezativa confortabil in pat sau pe canapea si asezati-le pe ochi. Stati asa cam 10-15 minute, intorcandu-le pe partea cealalta la jumatatea perioadei. Dupa aceea, clatiti fata cu apa rece pentru a inlatura eventualele pete de ceai care pot sa ramana.
Se pun cataplasme cu frunze proaspete de patrunjel, zdrobite, in cazul inflamatiilor la nivelul ochilor. Frunzele de patrunjel au efecte antiinfectioase, antiinflamatoare si regenerative.
Poate veti prefera castraveti rasi. Sunt foarte racoritori si se spune ca dau rezultate excelente. Curatati si radeti un cartof mic, aplicati-l si lasati-l timp de 15 minute. Ultimele doua remedii sunt la fel de eficace pentru cearcanele de sub ochii, atunci cand se datoreaza lipsei de somn.

| StopTheWar a răspuns:

Dormi mai mult, mai lasa calculatorul si televizorul.[culoare verde este o culoare foarte odihnitoare.asa ca uita-te la un copac cu frunze verzi sau la iarba]

| stryder a răspuns:

Asta e o problema mai deosebita incearca sa te duci la un medic. La ce te asteptai sa iti spuna careva sa dai cu ceai pe ochi sau mai stiu eu leacuri din astea babesti.

| CreepyCrow a răspuns:

Stiu, si eu am asa, pai uite, mai plimba-te pe afara mai joaca un joc(nu pe pc)puzzle sau ceva de genu, chiar daca stai putin la pc tot iti apar umflaturile alea albastre sub ochibig grin

| RiRiQueen a răspuns:

Se numesc cearcane. oboseala mai pe romaneste. Culca-te devreme si mai lasa PC-ul si TV-ul pentru ca iti consuma foarte multa energie.