| collapse2001 a întrebat:

Ma inteapa foarte des inima, undeva in partea stanga, si durerea o simt si in mana stanga, undeva la antebrat sau biceps, de fapt o simt amortita in timp ce ma inteapa inima. Am 16 ani. Tin sa mentionez si ca tatal meu sufera de hipertensiune ( inima marita) si ambii bunici si bunica la fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Predecesorii tai din familie au o varsta in care au avut timp să si obosească inima. Bolile nu se moștenesc brusc de la 16 ani. Nu ai nimic serios. Poate fi o somatizare, tot pe fond nervos. De la asta mai creste tensiunea, agitația. Frica uneori se manifesta si prin durere fizica sa stii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa te trimita la un ekg si alte teste de inima!
Cat despre tensiunea arteriala, nu este o boala de inima, este o boala a sedentarisumului si obezitatii.

| antonimilk a răspuns:

Calm nu te speria, doctor și pana atunci evită supărările