| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma lupt cu respiratia urat mirositoare, de igiena dentara nu am nimic de comentat deoarece sunt la zi cu treaba asta. Acum 2 ani am fost la un control si mi s-a sesizat ca am probleme cu fierea ( de la sucurile acidulate si alte magarii ). Cariile le am plombate, facute, nici asta nu ar putea fi o cauza, ar suna ciudat. Oare de la problemele cu fierea sa am problema asta naspa? Orice raspuns e bine-venit, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, ci din stomac ai, mergi si fa ti un exudat faringian si vezi poti avea din gît de la amigdale sau polipi mirosul urît, nu toti cei ce au problema ta o au din cauza dintiilor, unii chiar daca se spală pe dinti, i si fac regulat detartrajul o data la 6 luni zic doctorii, mirosul pate provenii din stomac din gît unde sunt infectii.

| McGregor788 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai si daca dupa exudat am aceiasi problema? Mai am vreo sansa de scapare? Nu de alta da deja ma place o fata si nu vreau sa o dau in bara. Te rog mult daca mai ai vreo idee sau ceva ajuta-ma, mersi.

| McGregor788 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si apropo, am scos amigdalele si polipii la varsta de 4 ani

7 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Apa de gura folosesti dupa fiecare masa? Incearca una fara alcool gen Paradontax sau mai sunt altele la farmacie pe baza de salvie s alte verdeturi antibacteriene. Apa de gura iti va inlatura bacteriile si o parte din tartru, deci, implicit, si mirosul din gura. Fiindca el se formeaza indiferent daca ai probleme la sistemul digestiv sau nu.

| DarthNiger a răspuns:

Ar putea fi si din cauza fumatului, fumezi? daca da, fumezi des? si de cat timp?

| McGregor788 a răspuns (pentru DarthNiger):

Da fumez si sunt miliarde de fumatori pe care ii cunosc (unii nu se spala deloc pe dinti)si nu din cauza asta au respiratie urat mirositoare. Eu o am de mic si de abia de anul trecut, septembrie, fumez. Nu are nicio treaba una cu alta. M-am si lasat cateva luni si degeaba, tot asa.

| DarthNiger a răspuns (pentru McGregor788):

Majoritatea fumatorilor sufera de halitoza, daca nu stii ce e aia poti sa te documentezi si sa vezi, de aceea am spus ca o posibila cauza ar putea fi fumatul si de aceea te-am intrebat daca fumezi si cat de des, de unde voiai ca eu sa stiu ca tu te-ai lasat de fumat acum cateva luni, ghicesc in stele cumva?

| McGregor788 a răspuns (pentru DarthNiger):

Cunosc pe cineva care fumeaza de vreo 30 de ani, nu se spala pe dinti si niciodata nu l-am simtit sa ii miroasa gura, nici cand avea gura uscata (dimineata sau cand nu bea lichide ). Poate e o halitoza de moment dupa ce fumezi. Dar n-am intalnit persoane fumatoare cu asa ceva, sincer.