| Alin_Spanu_1997 a întrebat:

Ma numesc Alin si astazi as vrea, daca se poate, sa-mi oferiti niste raspunsuri care sa ma poata ajuta cu ce urmeaza sa va spun.
In urma cu 3 saptamani, m-am decis sa-mi refac antrenamentul la brate, sa fie mai dur ( cu mai multe repetari + 1 kilogram ) - vreau sa mentionez ca nu m-am mai dus la sala de 1 an jumate -
Inainte, faceam 100 de ridicari la biceps / 80 triceps / deltoizi 80 / antebrat 60. Ei bine schimbarea a fost aceasta - 190 biceps / 120 triceps / 120 deltoizi / 100 antebrat.
Totul bine si frumos prima zi dupa antrenamentul asta, ajung acasa, mananc, vine seara, ma culc. A 2 a zi dimineata, nu-mi mai puteam misca mana stanga DELOC (o simteam blocata din biceps, multi mi-au spus ca mi-am rupt bicepsul, capul lung al bicepsului si fix asa a fost) iar la mana dreapta, nu-mi puteam misca mana foarte tare din umar, tot la fel si cu bicepsul de la mana stanga, umarul il simteam legat, rupt si ala.
Acum ca v-am spus ce am patit, sa va zic de ce sunt aici.
As vrea sa-mi reincep antrenamentul... credeti ca as putea sa-l incep fara sa-mi mai rupt vreun muschi?
Intr-un fel imi este frica =D
Acum, cand nu mai simt nici o durere, cand imi misc umarul, pocneste, iar vena de la biceps se umfla putin daca incerc sa fac 6 / 7 repetari cu 5-6 kilograme.

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ai abuzat si nu ai procedat corect.
Cel mai indicat ar fi sa te vada un medic.
Fa-ti ceva analize si apoi cere un sfat avizat.
O zi buna happy

3 răspunsuri:
| many404 a răspuns:

Ai făcut o greșeală pentru ca ai început cu mai mult decât ffăceai înainte, ai făcut ruptura de mmușchi din cauza ca nu ai fost bine încălzit dar și din cauza ca nu ai mai făcut antrenament, trebuie să iîncepi ușor gradat, iîți recomand să faci multa încălzire înainte de a începe exercițiile.

| Elyanor a răspuns:

Eu consider ca ai facut prea multe repetari...adica 190?! Cam mult dupa părerea mea..la biceps trebuie greutati mari si repetari putine. Prea multe repetari duce la contractia exagerata a muschilor.

| Alin_Spanu_1997 explică (pentru Elyanor):

Repetari putine - greutate mica ( asta este antrenament pentru forta ).
Repetari multe - greutate mai mica ( antrenament pentru masa musculara ).