| Andrei63 a întrebat:

Salut, ma spal pe dinti in fiecare dimineata si am dintii destul de albi. cum fac sa i am si mai albi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In zilele noastre, exista pe piata o multitudine de sisteme destinate albirii dintilor - printre ele se numara pastele de dinti speciale, gelurile, benzile sau agentii de albire obtinuti direct de la dentist.

Albirea dintilor este in principiu recomandata persoanelor care au dinti sanatosi - care nu au fost deci supusi multor tratamente - si gingii fara probleme. Hipersensibilitatea dentinara si dintii cu fluoroze sunt contraindicatii ale albirii dentare.

Ea nu este recomandata nici pacientilor cu explozii carioase. "Candidatii" ideali sunt cei care vor sa scape de petele galbene de pe dantura. Cu toate acestea, procedura nu este indicata tuturor.
Cel mai indicat ar fi sa ceri parerea dentistului tau.
Sau poti sa te dai cu bicarbonat de sodiu, sare de lamaie sau sare de masa.

| Alyra a răspuns:

Spală-te pe dinţi după fiecare masă, evită cafeaua şi alte alimente care pătează dinţii. Ai putea încerca şi să îţi periezi dinţi cu sare.
Şi...am citit undeva că dacă consumi mere vei avea dinţii mai albi. big grin
Succes!

| darrio2007 a răspuns:

Ce culoare este mai alba decat albul?

| adytza0700 a răspuns:

Da-i si cu sare, hahaha.

| Razvan4414 a răspuns:

Poi pasta de dinti densodyne extra white.Deaia am eu si sunt dinti albi ca laptele dupa 2-3 saptamani de folosiretongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea incerca cu bicarbonat de sodiu sau sare, un periaj pe zi pe zi, iar celelalte doua cu pasta de dinti pe care o folosesti in general.In orice caz, sa nu te astepti la un alb orbitor, ci la o usoara albire.Pastele de dinti nu ii albesc,ci doar ii curara(practic, asta fac si sarea si bicarbonatul de sodiu).Un rezultat cu adevarat extraordinar poate fi obtinut numai prin albire profesionala, la medicul stomatolog.Numai bine.

| fustiteTUTU a răspuns:

Asa cum face Catherine Zeta Jones, mananca seara la culcare 3-4 capsuni. Nu e gluma, e f serios.