| 5555Anonim5555 a întrebat:

Salut, mama are grupa de sânge A2 iar tata 01, bunica B3 iar bunicul nu știu ce grupă avea.
Ce grupă este posibil să am si cum pot afla ce grupă de sânge am?
Am 15 ani rolling on the floor)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Poti afla printr-o simpla analiza de sange, costa undeva la 20 de lei.
Pe buletinele vechi, era trecuta si grupa de sange.Tin minte cand mi-a luat sange pentru asta, eram in clasa a VIII -a!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă analize și gata, cum altfel?

| FantasyBoy a răspuns:

Nu e normal sa nu-ti cunosti GS la varsta asta, dar na, Romania.
Fa-ti o hemoleucograma completa, e banal, nu doare, nu costa o avere.

| Laura162 a răspuns:

Ai A2 sau 01. Faci analize de sange si ceri grupa. Ti-as sugera si Rh-ul daca tot faci, ambele sunt importante in caz de donare de sange, transfuzie si sarcina (chiar si daca esti baiat pentru ca jumatate din pachetul genetic al copilului va veni de la tine).

In clasa a 9-a, vei vedea cum sta treba cu genotipul, fenotipul, alelele, dominante si recesive. Simplificat: pentru o trasura (in cazul asta, grupa de sange) ai nevoie de 2 gene pereche, identice sau diferite. Unele gene sunt recesive (ex. pentru grupa 0), altele sunt dominante (grupa A sau B). Daca o gena este dominanta si perechea identica sau recesiva diferita, ai grupa corespunzatoare genei dominante. In cazul grupelor de sange, exista situatia speciala de co-dominanta, cand o gena pentru A si perechea pentru B dau grupa AB (se manifesta ambele). In rest, nu poti sa ai 2 gene dominante diferite. O gena recesiva se manifesta doar daca perechea e identica.

Daca tatal tau are grupa 0, atunci alelele sunt identice, ambele pentru grupa 0 si doar asta iti poate transmite.

Daca mama ta are grupa A:
Caz 1: ambele perechi sunt pentru grupa A, deci iti poate transmite doar gena pentru grupa A. Astfel, ai o gena pentru grupa A si o gena pentru grupa 0. Se manifesta cea dominanta si ai grupa de sange A.
Caz 2: are o gena pentru A si perechea pentru 0. Daca ti-a transmis-o pe cea pentru A, ai grupa A. Daca ti-a transmis-o pe cea pentru 0, ai 2 gene pereche recesive identice si ai grupa 0.
Bunica si bunicul mentionati sunt amandoi din partea mamei? Daca da, atunci bunicul are grupa A, iar mama a mostenit gena pentru grupa A de la bunicul si gena pentru grupa 0 de la bunica, iar tu esti in cazul 2.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Buna. La o simplă analiză de sânge, ceri să ți se analizeze și grupa de sânge. Este important sa iti cunosti grupa de sânge și să știi dacă ai Rh negativ sau pozitiv.